PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

PODLEPOVÁNÍ DÍLŮ

Podlepování doporučených dílů nepodceňujeme! Autor modelu nejlépe ví, co je třeba vyztužit nebo zesílit ať už z důvodu únosnosti dílu, potřebného nasílení nebo jeho plastičnosti - pokud nepodlepujeme vystavujeme se riziku zdeformování, pokroucení či špatnému sesazení do celků. Některé díly ze slabšího papíru je vhodné podlepit (pokud to nevadí dalšímu postupu práce) i v tom případě, kdy to návod neuvádí a to hlavně nosné prvky rozměrnějších modelů např. rámy podvozků, nosná ramena nebo větší plochy karoserií či budov a většinu dílů u modelů z čas. ABC.

Pamatujme, že i lepidlo vytvoří určitou sílu, proto pro běžné podlepování volíme podlepovací papír raději slabší, lze použít slabý kancelářský (např. 30-40gr/m2) nebo bílý sešitový papír. Stejně nám poslouží barevné papíry z papírnictví, které vybíráme v co nejbližší barvě originálních dílů. Tento je sice silnější než kancelářský, ale lze ho použít pro spodní a vnitřní tvarově nenáročné plochy, které nejsou tolik vidět, aby vadily odchylky od barvy ostatních dílů. V tom případě pak nemusíme díly z rubu barvit.

Samozřejmě i podlepování vyžaduje trochu zkušenosti a citu abychom si zbytečně nepodlepili díly, které by se špatně zpracovávaly. Vybereme a odstřihneme si díly drobné a tvarově náročné, které nebudeme podlepovat (pozor pokud odstřihneme čísla, vždy si je ihned poznačíme tužkou třeba na druhou stranu dílu!). Rozhodně není dobré podlepit celou stránku technického modelu kreslící čtvrtkou, protože tím bychom si stavbu v lepším případě velice zkomplikovali!

Ke klasickému podlepování si připravíme již zmíněné tyčinkové lepidlo, které neobsahuje vodu, čímž zmenšíme riziko zkroucení a zvlnění povrchu po zatížení, případné natažení dílů při vyhlazování. Nachystáme si silnější rovnou podložku (dřevo, silnější plast) velikosti asi A4 (dle velikosti dílů), na kterou položíme podlepené díly. Díly zatížíme na stole, skříni a podobné rovné ploše. Jako zátěž můžeme použít knihy, kovové předměty apod. Dále potřebujeme hladký, pevný váleček o průměru asi 30-60mm a délky asi 150-250mm (novodurová trubka, dřevo, guma apod.) a noviny.

Vybereme si model obr.č.8 a před podlepováním zvážíme, kde by mohly vadit podlepené, chlopně a zoubky, tedy části, které jsou součástí dílů pro jejich následné spojení ať už v rovině, nebo oblouku. Chlopně i zoubky můžeme z dílů odstřihnout a potom je znovu vytvořit nakreslením na podlepovacím papíru - díly budou při lepení lépe sesazeny hranami. Pokračujeme obstřižením, nebo odřezáním jednotlivých dílů, nebo více dílů vedle sebe, kousek od dělících či obrysových čar obr.č.9, nebo tak, jak nám to místo mezi díly dovolí. Oddělené díly položíme tiskem dílů na noviny a lepidlo dobře roztíráme po zadní straně dílů celou kulatou plochou tyčinky - ne hranou obr.č.10. Toto provádíme směrem od středu ke krajům po celé ploše a na všech okrajích (rozetření zjistíme pohledem proti světlu) - dáváme opět pozor, aby se nám lepidlo nedostalo na stranu tisku dílu. Lepidlo nanášíme v tenké, ale celistvé vrstvičce, aby se díly po přitisknutí neodlepovaly. Pokud možno roztíráme lepidlo vždy na papír který je silnější. Při přidržování dílů na natřených plochách, si můžeme navléci např. mikrotenový sáček, abychom si nepošpinili prsty. Díly se nám po nanesení lepidla více, či méně zvlní a prohnou. Opatrně je uchopíme a přiložíme jedním okrajem, nebo prohnutým středem potřeného dílu na podlepovací papír, který máme položený na rovné hladké podložce s jednou vrstvou novin, nebo jiným papírem obr.č.11 , obr.č.12 , obr.č.13 , obr.č.14  a postupně přitiskneme na podlepový papír či karton. Sledujeme při tom, aby byl díl přitiskován v rovině a nedělal záhyby!!

Díly nalepené na podlepovém papíru obrátíme, položíme na jednu vrstvu novin a několikrát v podélném i příčném směru poválíme válečkem. Tím se plochy dostatečně pevně spojí a zpevní k zatížení. Použití válečku je výhodnější protože nehrozí nebezpečí natrhnutí, či jiného poškození, jako např. při vyhlazování pravítkem. Délka válečku by měla být delší než šířka podlepového papíru, aby se nevytlačily okraje válečku na plochy dílů! Poté podlepené díly vložíme mezi jednu vrstvu čistých novin obr.č.15 a necháme dobře vyschnout dostatečně zatížené v celé ploše dílů obr.č.16 alespoň 10 a více hod., protože např. po 4-5ti hod. je stále viditelné zvlnění u větších dílů. Po deseti hodinách se díly dostatečně vyrovnají a vyhladí. Nejlépe je díly nechat zatížené přes noc. K podlepování větších ploch raději nepoužívejte Herkules z důvodu již zmíněného nebezpečí zvlnění, které naopak v tomto případě může zůstat i po vyschnutí lepidla a POZOR - POKUD VÁLÍTE  DÍLY PODLEPENÉ POMOCÍ HERKULESU, JE VELKÉ NEBEZPEČÍ NATAŽENÍ TĚCHTO DÍLŮ, z důvodu působení vody, obsažené v lepidle. proto raději na podlepování větších dílů lepidla obsahující vodu nedoporučujeme. U větších dílů může natažení dílů být i několik mm! Pokud už Herkules (či jiné lepidlo obsahující vodu) použijete, tak neválet ani nepoužívat “vyhlazování“ pravítkemn apod. (rovněž byste díly “natáhli“) ale přímo podlepené díly silně zatížit na dostatečně dlouhou dobu. Vyvarujete se tím nemilým překvapením s následně nepasujícími díly. Např. pokud vyrábíte kostru modelu z kartonu a nalepíte na ně šablony pomoci Herrkulesu a díly “válíte“ tak Vám s největší pravděpodobností následně bude malá obšívka kostry i když jste díly kostry nařezali naprosto přesně!
Dále, podlepené díly nesušíme na topení nebo poblíž něj - díly by mohly preschnout a je nebezpečí že by zůstaly nenapravitelně prohlé! Je třeba pozvolné zasychání pod těžkou zátěží mezi novinami, které odsají vlhkost a to i z tuhého lepidla (není ale vhodné dávat více jak jednu vrstvu novin, kterou po pár hodinách můžeme vyměnit).
Pokud se objeví u větších dílů lehké prohnutí po zatížení, nejde o velký problém a lze ho odstranit lehkým protažením dílů v příčné i podélné ose, za současného tlaku v protisměru prohnutí, např. přes hranu stolu. Postup můžeme opakovat, ale tak, abychom tlak nepřehnali a nevytvořili prohnutí na opačnou stranu.

Doporučujeme vyzkoušet i opačnou variantu podlepení tak, že vystřižený díl na podlepovací papír obkreslíme tužkou, kresbu potřeme lepidlem a ihned přiložíme odpovídající díly, které chceme podlepit. Následně pomalu přitiskneme válečkem výše popsaným postupem. Tato možnost je výhodnější při větších dílech, ale je to možno použít pro všechny díly, kdy to může být pro někoho jednodušší.

Při lepení větších dílů na karton 0,5- a více mm silný, je vhodné nalepit slabý papír i z druhé strany kartonu, aby se vyrovnalo pnutí a karton se nepřiměřeně neprohýbal, nalepením papíru na rubovou stranu se pnutí “neutralizuje“ a většímu prohutí se vyhneme. Samozřejmostí je dobré zatížení.

Podlepovat můžeme i pomocí lepidel ve sprejech - tyto nám můžou pomoct zvláště u větších ploch dílů (doporučeno do velikosti A4)., ale kvůli zápachu nejsou tolik vhodné. Jednoduše nastříkáme přiměřenou vrstvu lepidla na podlepový papír a rozložíme na něj jednotlivé části (je dobré předem vyzkoušet sílu vrstvy vzhledem k různé sací schopnosti papíru). Můžeme samozřejmě použít i opačný postup a lepidlo nastříkat na samotné díly a postupně přilepit na čistý podlepový papír. Nemusíme  spěchat,  protože  dokud díl nepřiložíme, je lepidlo stále aktivní i po delší dobu. Jakmile však díl přiložíme už s ním nepohneme, proto pozor. Po zaplnění podlepového papíru vše přeložíme opatrně mikrotenovou folií a uhladíme válečkem k zatížení. Zatížit stačí asi na 10min, ale kvůli odvětrání raději nespěcháme.

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one