PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Starom. radnice

STAROMĚSTSKÁ RADNICE V PRAZE

Vydal:       BETEXA - Česko
Měřítko:   1 : 160

V tomto příspěvku se seznámíme s modelem Staroměstské radnice v Praze, který vydala fy. Betexa. Ač se na první pohled model zdá méně atraktivní a co si budem povídat …  "jo tak Betexa? - nooo nic moc", protože ze zkušeností z dřívější doby víme, že modely od této firmy měly velice silný papír a navíc byl lesklý! Což samozřejmě nepřidalo na slepitelnosti a naopak každý otisk prstu jste mohli na modelu spolehlivě identifikovat. Ovšem firma se podle mého názoru  nechala tak říkajíc  "ukecat"  a vzít si poučení z negativních zkušeností samotných modelářů a jejich nynější modely jsou na špičkové grafické i veškeré další úrovni. Rovněž větší část dříve vydaných modelů, jsou v současnosti vydávány  na kvalitním, dobře slepitelném papíru a ve výborné tiskové kvalitě (i když některé modely by snesly i papír slabší).  Do těchto novějších modelů patří i recenzovaný model, který je v měřítku 1:160 velice impozantní, a je díky autorům na svou relativní jednoduchost solidně vybavený různými detaily, kterými se celý model výrazně oživí. V konečné fázi pak dostanete krásnou papírovou stavbu, která bude ozdobou kdejaké sbírky papírových modelů. Tak se dejme do práce.

Nejlépe samozřejmě bude, pokud se budete držet návodu a díly lepit postupně od č.1 - 107, jinak se vystavíte nebezpečí některých komplikací při stavbě, ale to už byste měli vědět.

Nejprve si podlepíme pro větší pevnost všechny hlavní části a části s velkými plochami  - např. 1, 31c, 38, 45, 49, 57. Podlepíme je nejlépe  čtvrtkou tuhým lepidlem v tubě. Necháme zatížit přes noc mezi novinami. Zatím si můžeme vystříhat a natvarovat některé související díly.

Po zatížení a vyschnutí velkých dílů, do nich přesně vyřežeme všechny otvory pro okna a dveře a tyto následně vytvarované a naohýbané nalepíme na patřičná místa. Detaily jako jsou římsy, a jiné ozdoby si necháme až nakonec , kdy je nalepíme až na hotový model. Z velkých dílů slepíme postupně celý komplet staveb radnice a osadíme jej střechami - pracujeme velice přesně, protože díly jsou velké a kdejaká nepřesnost je hodně vidět.

Pokračujeme dílem 72, což je část věže a postupně věž slepíme celou. Do dílu č.93 a 96 na věži , můžeme vyříznout (vyťuknout)  kulaté  otvory - okna  a ze vnitř je opatřit černým papírem tak, aby hodně přesahoval velikost otvoru a byl kousek od vnitřní stěny a tím vytvořil plastický pohled do okénka. Ochoz věže se skládá ze dvou dílů č.97 a 98 (vnitřní a vnější část) a na obou částech jsou rozkresleny prvky zábradlí. Ale protože ze zkušeností vím, že tyto díly na sebe nemusí vždy přesně sedět a následně se musí vyřezané díly pracně retušovat, zvolil jsem menší zjednodušení a vnější část ochozu jsem podlepil tmavě hnědým (nebo černým) papírem.  Tím jsem si ušetřil práci s přesností výřezu vnitřní části a retuší, která byla pak velice rychlá a jednoduchá. Do  ochozu není příliš vidět a tak se tato úprava perfektně ztratí a nikoho nenapadne se dívat zda je použit originální díl, nebo tato zjednodušená verze. Poslední částí a zároveň nejpracnější prací na věži a asi i na celém modelu je zkompletování střechy. Zde opět musíte použít velké přesnosti a trpělivosti, protože při této velikosti by nepřesnosti a jiné chyby zkazily dojem v podstatě z celého modelu, už jen proto, že věž je jeho dominantou.

Následně zkompletované budovy modelu pomalu a opatrně osadíme na základový plán č.76 a 77. Doplníme postupně zbývající detaily  a tím je model téměř hotový. Celek nakonec nalepíme na pevnou podložku (např karton síly nejméně 3mm, nebo 3mm MDF deska), do které před nalepením vyřežeme otvor pro snadnější nalepení a napasování modelu na podložku ze vnitř.

Nakonec můžeme pro oživení na model doplnit postavičky ve velikosti 1:160, které kdysi vyšly v ABC jako doplněk MPR - jsou nalepeny  na tupo na dlažbu v okolí radnice.

Model je hotov a myslím, že si zaslouží patřičnou pozornost a i trochu obdivu. Pro jeho velikost je poměrně nepřehlédnutelný a zároveň atraktivní, což můžete posoudit na fotografiích. Samozřejmě aby model byl efektní a atraktivní,  vyžaduje preciznost a dostatečný čas při stavbě. Určitě pak ale této práce a času nebudete litovat.

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom
Starom

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one