PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Mini Cooper

MINI COOPER - Rallye Monte Carlo 1969

Vydal:       PK Graphica - Česko
Měřítko:   1:16

Začátkem recenze, bych chtěl upozornit, že na tomto modelu, jsem si pro jeho měřítko chtěl vyzkoušet výrobu "chromovaných"  částí (nárazníky, světla a jiné detaily). Popis postupu najdete na konci recenze.

Stavbu začnete podle návodu slepením bočních oken a přepážky. Střecha je zhotovena na zkoušku z MDF destičky, upravena dlátky a smirkem do patřičného tvaru a přetřena barvou (moc se nepovedla, příště snad bude lepší - přece jen papír je papír) - originální díl střechy  není problém vytvarovat a slepit.

Slepíte části oken a po jejich zkompletování se střechou následuje slepení bočních částí karoserie, mezi které je vlepena kompletní vytvarovaná zadní část vozu. Pokračujete vytvarováním a slepením přední části. Při všech těchto pracích nezapomínáme kontrolovat geometrii!

Po zpracování karoserie, přijde na řadu podvozek. Všechny nosné díly podvozku doporučuji podlepit čtvrtkou. Podvozek bude pevnější a při kompletaci s karoserií se nám nebude nechtěně prohýbat. Po vytvarování a slepení nejprve nasuňte a přilepte do karoserie zadní část, a následně přilepte přední část. Nakonec dopasujte střed podvozku. Po osazení na něj dolepte další doplňkové díly. U přední nápravy je nutno upravit délku předních tlumičů č.95 - vyzkoušejte nasucho a případně zařízněte délku, i když tyto díly ve finále nebudou vidět. Je možné, že držáky přední nápravy 81 P,L budete muset také zkrátit zaříznutím. Vlepíte výfuk , jehož potrubí je zhotoveno z hliníkového drátu, na konci opatřeného pochromovanou trubičkou.

Podvozek a karoserii máme hotové, pustíme se tedy do kol a chromovaných částí. Kola zhotovíte podle návodu, s tím, že je použito bombírování - tj. zaoblení bočních dílů pneumatiky. Postup zaoblení najdete na těchto www v rubrice Kurz lepení / Lepení a úpravy kol. Kola jsou lepeny napevno (nebudeme si přece s modelem jezdit po koberci). Nejprve nalepte kola na přední pohyblivou nápravu - opět velký pozor na geometrii a souosost. Po té dolepte zadní kola postupně tak, aby model seděl všemi čtyřmi koly na rovné podložce a byl z předního, zadního i bočního pohledu v rovině s touto podložkou.

Nyní se pustíme do "chromu". Po konzultaci s Veldou st. jsme dospěli k názoru, že to zkusíme s co nejslabší lesklou hliníkovou foli. Protože použití např. nalepovací tapety by moc dobré nebylo pro její sílu. Volba padla na celofánové stříbrné folie, sehnatelné v papírnictví, nebo v květinářství. Folie musí být samozřejmě hladká - nepomačkaná či jinak poškozená. Zde se naskýtá alternativa v podobě instalatérské hliníkové fólie, kterí má lepící plochu a je rovněž vysoce “chromově“ lesklá.

Nachystáte si folii a vystříháte s přesahem všechny díly, které chcete mít chromové. Na rub těchto dílů nalepíme tuhým lepidlem, naneseným v co nejslabší vrstvě, připravenou hliníkovou folii - pozor lepte folii na rubovou stranu dílů - tak aby jste měli nakreslené díly nahoře - viz. foto! Pokud budete lepit inst. folii, je nutno lepit opatrně, aby folie byla přilepena bez krabacení a nerovností. Díly vystříháme / vyřežeme až po nalepení folie podle obvodových čar a začneme slepovat tak, aby chrom byl z venkovního pohledu. Lepíme zásadně na tupo - popis na těchto www v rubrice Kurz lepení / Lepení na tupo. Použijeme lepidlo Herkules! Nepoužíváme vteřinové lepidlo - chromové díly bychom mohli potřísnit a znehodnotit tím naši práci.

U nárazníků postupujeme při lepení opatrně a pomalu z jedné strany na druhou. Pokud se nám stane, že nám někde po slepení díly přes sebe nepřiměřeně přesahují opatrně je po řádném vyschnutí zastřihneme. Nic méně při přesné práci to není třeba. Po slepení nárazníky odložíme a lehce zatížíme, aby držely tvar viz. foto.

Pokračujeme předními světly, zde budou chromové pouze přední obroučky viz. foto, vystřihneme (spíše doporučuji vyseknout nějakým vhodným průměrem výsečníku kruhové dílky - výsečníky viz. rubrika Kurz lepení / Zhotovování otvorů). Ke kruhovým dílům ještě vyřízneme obvodové pásky a slepíme k sobě opět natupo. Slepíme tělo světel a uzavřeme zadní částí. Následně vlepíme dovnitř přiměřeně velké kolečko silnější hliníkové folie - např. z jogurtu či másla. Kolečko napřed vytvarujeme do parabolky zaoblenou tužkou, nebo podobným předmětem (toto pro vytvoření hloubky světla). Zaoblujeme opatrně tlakem např. na  školní gumě. Vytvarované vlepíme do těla světla, přelepíme kolečkem průhledné vroubkované folie (samolepící tapeta na sklo, může být ze strany vroubků polepena průhlednou isolepou) a nakonec nalepíme chromový okraj - viz. foto.

Pokračujeme přední maskou, lepíme podle návodu , jen opět díly otočíme chromem ven. Nakonec všechny chromové díly nalepíme opatrně a geometricky správně na karoserii. Karoserie je ještě doplněna dalšími chromovanými díly podle dostupných obrázků jde o kliky dveří, uzávěr nádrže a okraje blatníků - zde jde chromový pásek asi 1,5 - 2mm přilepený opět natupo k blatníkům - postup přilepení viz. foto.

Takže model je hotov a mohu říct a myslím, že podle fotografií to můžete posoudit i Vy, že chromované díly na tomto modelu vypadají skutečně "luxusně".

Chtělo by to ještě doplnit interiér a model by byl opravdu dokonalý - třeba se k tomu někdo rozhodně a pošle nám fotografie.

Tato recenze je zde zařazena hlavně pro to, abyste v praxi viděli, jak lze opravdu velice efektně model podobnými - ale reálnými úpravami vylepšit a to nejen tento. K pochromování se hodí spousta modelů, či dílů na modelech a nejen aut.

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

MiniCooper 01.jpg
MiniCooper 02.jpg
MiniCooper 03.jpg
MiniCooper 04.jpg
MiniCooper 05.jpg
MiniCooper 06.jpg
MiniCooper 07.jpg
MiniCooper 08.jpg
MiniCooper 10.jpg
MiniCooper 14.jpg
MiniCooper 20.jpg
MiniCooper 21.jpg
MiniCooper 23.jpg
MiniCooper 24.jpg
MiniCooper 30.jpg
MiniCooper 31.jpg
MiniCooper 32.jpg
MiniCooper 34.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one