PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Tatra 813 ETT

TATRA 813 ETT - EXTREME TRUCK TRIAL

Vydal:       ABC / CZ
Měřítko:  1: 64

Předlohou tohoto modelu je speciálně upravená Tatra 813 Kolos, určená pro terénní závody označované Truck trial. Do České republiky se tyto soutěže dostaly v r. 1991a jsou určené pro nákladní vozy nad 2,5t pro pohon minimálně 4 kol, které jsou zařaditelné do jedné z osmi kategorií.

Je možno slepit jednodušší verzi (tzv. slepý model), nebo složitější s plným interiérem a prosklenými okny. Stavebnice obsahuje 1stránku A4 návodu, 1stránku A4 návodné kresby a 2,5 str. A4 samotných dílů stavebnice.Popisovaný model zpracovaný panem ing. Václavem Jančatou považuji za určitou ukázku jakým směrem by se tvorba současných českých konstruktérů "papíráků" mohla ubírat. Tím mám na mysli vypracování interiéru, který si v ničem nezadá s plastikovým modelem, což je možno posoudit z fotografií, kde rovněž vidíme jak je model i když v "angličáckém" měřítku na pohled impozantní a líbivý. Model byl vydán v omezeném nákladu pro členy CPM i v měřítku 1 : 32 a později byl dán k dispozici jako free (volně ke stažení) a můžete si ho stáhnout zde.

Nyní ke stavbě - není složitá, ale vyžaduje velkou přesnost s tím, že model je proto určen  zkušenějším modelářům, kterým by neměla stavba dělat problémy. Začneme podvozkovou centrální rourou, na kterou podle návodu připojíme jednoduché rozvodovky a převodovku. Listová pera podvozku je možno oproti originálu zhotovit z proužků výkresu. Pokračujeme rámem, u kterého je nutností dodržet geometrii. Příčné nosníky rámu lze vylepšit podlepením 0.7mm kartonem a zhotovit v něm odlehčovací otvory. Zkompletujeme rouru s rámem a necháme lehce zatížené na rovné podložce.

Následuje zkompletování kabiny - zde se rozhodneme jestli využijeme dodaného interiéru, nebo postavíme model tzv. slepý. Rozhodně doporučuji prosklenou verzi. Vnitřní interiér je v celku jednoduchá záležitost a není potřeba se mu vyhnout. Postup při lepení interiéru, prosklení i celé kabiny je dokonale popsán v návodu. Pro efekt je možno zhotovit otevřený poklop střechy a rovněž můžeme otevřít některé boční okno seříznutím folie zhruba do poloviny. Kabinu přilepíme na podvozek a opět lehce zatížíme.

Na řadě je nástavba - opět nenáročná práce. Hrany pláště nástavby můžeme podle fota originálu vylepšit oblepením úzkými proužky bílého papíru imitujících ohnutí plechu (pozor na měřítko). Výfuky můžeme zhotovit ze slabostěnné trubičky a podle fota začernit. V držácích turboagregátu lze vyříznout otvory pro větší plasticitu odlehčení konstrukce.

Zhotovíme kola, která lepíme metodou stáčených proužků do vnitřního obvodu plášťů, a následně na tupo nalepíme boky pneu, u mě již tradičně vylepšené zaoblením, které dodá pneumatice na modelovosti. Při lepení hotových kol na osy si dejte pozor na správnou orientaci všech vzorků, u kterých by šípy měly směřovat dopředu. Kolo, které je ve stavebnici navíc vlepíme do středu volného prostoru nástavby.

Nakonec zhotovíme z drátu , nebo jiného mater. ochranný rám kabiny. Já použil plastový kulatý profil o síle 1mm, který se podle šablon dá lehce v tomto průměru ohýbat za studena. Slepený hotový rám natřeme červenou barvou a v patřičných místech přilepíme ke kabině. Doděláme různé doplňky jako zrcátka, stěrače, madla u předního skla a doplňková světla, která přijdou přilepit na příčku ochr. rámu nad kabinu.

Model je hotov a určitě mi dáte za pravdu, že přesto jak je malý, nebo právě proto, zaujme každého kdo ho uvidí …jo a ve vitrínce nezabere mnoho místa :-)).

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

Tatra 813 ETT I..jpg
Tatra 813 ETT II..jpg
Tatra 813 ETT III..jpg
Tatra 813 ETT IV..jpg
Tatra 813 ETT IX..jpg
Tatra 813 ETT V..jpg
Tatra 813 ETT VI..jpg
Tatra 813 ETT VII..jpg
Tatra 813 ETT VIII..jpg
Tatra 813 ETT X..jpg
Tatra 813 ETT XI..jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one