PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Tank Panther

NĚMECKÝ TANK - PANTER PzKpfw V Ausf. G - aneb za málo peněz hodně muziky

Vydal:         Parodia - Robert Navrátil / CZ
Měřítko:    1:35

Popisovaný model byl postaven přestavbou z poměrně jednoduchého modelu fy. Parodia - cca 3,5str. dílů menšího formátu. Vzhledem k tomu, že při přepravě původního slepeného modelu viz. foto 1., došlo k jeho poškození, a byl spíše již na odpis, jsem uvažoval o jeho zlikvidování. Po konzultaci s Veldou st. (můj otec), který zastává názor , že ne vše je tak horké jak se jeví, jsem se rozhodl, že místo opravy, se pokusím model úplně předělat. Trošku jsme to rozebrali a v plánu bylo rozřezání a slepení dílů natupo, vytmelení,  broušení, vytvoření "Zimmeritu" a následný nátěr příslušné kamufláže s prvky stínování a patiny pomocí náznaků tzv. Washing techniky, do podoby velitelského tanku Verze - A , který operoval v Itálii na jaře roku 1944. Celková podoba včetně označení tohoto stroje, byla převzata z monografie vydané v časopise ABC (viz. foto). Nebyla použita žádná jiná dokumentace a proto je popis stavby vhodný pro méně náročné a začínající modeláře. Tyto víceméně plastikářské metody, jsme se rozhodli použít po konzultaci s Veldou st. a proto abychom ukázali, co lze vytvořit z nejobyčejnějšího a také celkem vzato nejlevnějšího papírového modelu, který byl ve své době k dispozici, za použití nejjednodušších modelářských technik bez použití stříkací pistole, drahých barev či tmelů. Takže si pročtěte jak na to, protože, takto zhotovené papírové modely se již běžně objevují na papírácích akcích, tak proč to nezkusit. Tolik úvodem a jdeme tedy na to.

Panther 02.jpg
Panther 01.jpg

Původní model byl slepen v podstatě podle návodu a jeho dodržením model bez problému slepíme a není potřeba ho zde opakovat - foto 1. Upraveny byly hlavně kola a pásy a to takto - v předních ozubených kolech, které byly podlepeny 1mm kartonem, byl prořezán "vzduch" mezi žebry. Pásy byly nalepeny na 0,5mm karton aby vynikla více síla článků. Rovněž na pásech byl prořezán "vzduch" a tvar článků. Navíc bylo zhotoveno dno stroje z 1mm kartonu (obdélník 55mm x 137mm). Původní model dno nemá. Nakonec byl model doplněn různými doplňky - lano, bedny, kanystry apod.

Konverze po poškození probíhala následovně - postup je téměř shodný i pro přímé úpravy modelu z originál vydaného tisku. Hlavní velké díly byly rozřezány na několik částí. Věž č.24 byla rozřezána na přední a zadní díl, boky, a horní díl, k tomu spodní díl č. 31. Stejně tak karoserie č.1, byla rozdělena na horní díl, dále přední část byla rozřezána v ohybu na horní a spodní díl. Z dílů 4 a 5, což jsou boční části podvozku, byly použity pouze boky pro usazení pojezdových kol. K bokům byly požity jejich horní části, které následně po přilepení tvořily spodek podjezdů.  K tomu byl použit celý zadní díl č.3. U všech dílů věže i trupu, byly odřezány chlopně a odstraněny veškeré doplňky umístěné na těchto částech. Pak byly všechny tyto hlavní díly podlepeny 1mm kartonkem, nebo nově z kartonku vytvořeny. To pro celkové zpevnění a proti prohnutí při nanášení tmelu a barvení.  Rovněž si z 1mm kartonu nachystáme 2 žebra podle tvaru dílu č.3. Následně byly díly lepeny natupo, jen v některých částech byly použity pro lepší slepení doplňkové vnitřní chlopně, jejich použití je na uvážení stavitele.

Slepíme dno a bočnice č. 4 + 5  zde pozor na vzdálenost - ta musí pasovat s dílem č.3. V bocích byly předem vytvořeny otvory pro osy kol. Nachystáme si zadní díl č.3 a dvě vytvořená žebra z kartonu. Tyto díly vlepíme mezi bočnice a k vyrobenému dnu - pozor nejprve vlepíme díl č.3 a pak vyzkoušíme žebra na sucho - musí být výškově stejná jako díl č.3. Pokud je potřeba upravíme je seříznutím, nebo zabroušením. Jedno žebro vlepíme těsně před místo motoru, druhé za místo řidiče a střelce. Přední spodní část trupu uzavřeme spodní částí předku dílu 1, který jsme již předtím ořízli z hlavního dílu a rozřízli na dva kusy. Celek odložíme a zatížíme.

Nachystáme si horní část dílu č.1 a jeho dvě bočnice. V horní ploše tohoto dílu byly prořezány a zasíťovány větrací otvory nad motorem (síťky byly zespodu přelepeny černým papírem  viz. foto). Do středu mezi tyto otvory byl zhotoven velký kryt motoru z kartonu 1mm (50mm x 32 mm - můžete naznačit nýtování jako na fotu). Na tento větší byl zhotoven menší poklop z kartonku 0,5mm + různé kulaté dekly - vše podle originálního tisku dílů. V přední části dílu byl vytvořen z výkresu velký poklop řidiče a střelce. Opět podle originálního tisku. Uprostřed, v místě věže, byl nalepen kulatý díl s průměrem 40mm s otvorem uprostřed z 1,5 - 2mm kartonu. Tento díl pomůže věži při otáčení (jinak by při otáčení zavazely některé části). Celý horní díl č.1 přišel nalepit souměrně na žebra a boční díly 4+5. Z blatníků č.6 + 7 použijeme pouze přední zaoblenou část a šířkou ji přizpůsobíme trupu, zbytek blatníků odřežeme. V zadní části trupu nad pásy místo původních blatníků, vytvoříme šikmé svislé kryty pásů podle obrázku monografie. Na spodní část dílu 1 se následně dolepily jeho boční odřezané díly a horní podjezdy z dílů 4 a 5. Vzhledem k tomu, že jsme všechny díly nalepili, nebo vyrobili z 1mm kartonu, tak vše napřed zkoušíme nasucho a případně podle potřeby upravujeme broušením nebo seříznutím. Nakonec přilepíme horní část předku karoserie 1, do kterého byla vlepena střílna kulometu č.2 (vše viz. foto).  Hotový kompletní trup zatížíme a necháme proschnout.

Panther 03.jpg
Panther 04.jpg

Pokračujeme zpracováním věže. Postupujeme stejně jako u trupu - vše podlepíme 1mm kartonem a vyrobíme pomocné vnitřní žebro z 1mm kartonu ve tvaru lichoběžníku 65mmx25mmx45mmx25mm. Věž slepíme tak, že na díl č.31 nalepíme přední díl z č.24, se sestaveným předním štítem a kanonem (vše podle návodu), dále příčné pomocné žebro vlepíme do nejširšího místa na dílu č.31 a přilepíme šikmý zadní díl z č.24. Na tento celek byl přilepen horní díl z č.24 a na konec boční části tohoto dílu, ke kterým jsou vzadu doplněny zaoblené "uši" a na tankové hlavni byl upraven tvar úsťové brzdy (ústí hlavně) - vše podle obrázku monografie. Znovu připomínám nutnost odzkoušení dílů nasucho a jejich průběžné dopasovávání. Věž máme nahrubo hotovou. Odložíme ji a zatížíme k proschnutí.

Podle návodu a obrázku monografie zhotovíme věžičku a veškeré příslušenství a doplňky věže  a trupu, podle originálního modelu. Podle monografie byl zhotoven také přední poklop řidiče a některé další doplňky.

Po zaschnutí věže i trupu, zapravíme a zahladíme nožíkem a smirkovým papírem, pokud možno všechny nepřesnosti hlavně ve spojích. Do věže vlepíme osu ze silnější špejle pro otáčení. Do boků trupu byly vlepeny osy pro kola. Osy i kola sestavíme podle návodu a osadíme na trup. Napasujeme pásy, na které byly ještě dolepeny na vnější straně kartonové pásky pro větší modelovost.

Dále byl model doplněn výfuky, různými poklopy a doplňky z originálního tisku. Další různé doplňky lze v měř. 1:35 koupit v modelářských prodejnách, nebo některé případně vyrobit "na  koleně" doma. Tyto byly doplněny a případně napatinovány po nabarvení modelu.

Tím máme celou věž a trup připraveny pro nanesení "Zimmeritu" podle obrázku na monografii . Zde pro neznalé trošku odbočím - Zimmerit byla pastovitá hmota, která se nanášela zubovými stěrkami a tím vytvářela charakteristický vroubkový povrch. Hmota sloužila k ochraně tanků proti magnetickým minám.  Na trup některých typů tanků se nanášela již ve výrobě (zdroj Wikipedie).

Pro ztvárnění tohoto povrchu byla zvolena jednoduchá metoda a to použití akrylového tmelu na dřevo. Plastikáři na to mají své speciální tmely i speciální hotové výlisky atd. Pro papír se nám ale tento tmel dostatečně osvědčil - viz. několik foto průběhu tvorby povrchu a hotového modelu. Tmel sice rychle schne, ale to je spíše výhoda, navíc jde dobře opracovat. Na znázornění vroubkování byla použita obyčejná zašpičatělá špejle (možná šlo použít nějaký plíšek, nebo kousek plastu s vytvořenými zuby pro lepší pravidelnost). Tmel byl zředěn tak, aby nebyl ani hustý ani řídký. Nanášen byl v malých částech plochým štětcem a v jedné vrstvě, postupně na všechna místa, kde to bylo podle obrázku monografie potřeba. Vždy po nanesení menší plochy se nechal lehce zavadnout a špejlí se vytvořilo vroubkování viz. foto.

 

Panther 05.jpg
Panther 06.jpg
Panther 08.jpg
Panther 9.jpg

Po vytvoření vroubků na celém stroji, bylo na řadě hnědorezavé vybarvení kamufláže. Tento odstín barvy byl namíchán z akrylátových tónovacích barev, tedy opět žádná specialita pro plastové modely, tyto akrylátové barvy používám já i otec běžně na míchání retuší. Podle našeho názoru jsou daleko trvanlivější a kvalitnější než barvy vodové (prodávají se v různě velkých baleních a odstínech).

Po zaschnutí dvojího nátěru kamufláže, byly domalovány čísla a kříže. Nakonec byla provedena patina v okolí poklopů apod. rozetřeným grafitem a barvou ve stylu Washingu (viz. speciální modelářské stránky).

Na kola i pásy nakonec použijeme opět patinu použitím Washing techniky, tj. rozmývané naředěné hnědorezavé barvy. To proto, aby se kola a pásy přiměřeně sjednotily s celou kamufláží stroje, ale tak, aby prosvítal původní tisk šroubů a odsazení kol. Veškeré nátěry barvy a nátěrových technik, byly provedeny ručně bez použití stříkací pistole - to pro ty, kdo by si myslel, že to bez toho nejde. Jak se to povedlo, vidíte na fotech hotového modelu.

Tím je model německého velitelského tanku Panther A hotov. Doufám, že se vám popis přestavby i samotný hotový model líbí a něco podobného si zkusíte sami.

Model přepracoval j.Velocha ml. - fota a textová úprava recenze J.Velocha st.
Panther 13.jpg
Panther 14.jpg
Panther 15.jpg
Panther 16.jpg
Panther 17.jpg
Panther 18.jpg
Panther 19.jpg
Panther 20.jpg
Panther 21.jpg
Panther 22.jpg
Panther 26.jpg
DSCN9202 1..jpg
DSCN9205 1..jpg
DSCN9207.jpg
DSCN9209 1..jpg
DSCN9211 1..jpg
DSCN9212 1..jpg
DSCN9215 1..jpg
DSCN9219 1..jpg
DSCN9226.jpg
DSCN9227.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one