PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

USA TANK SHERMAN

Vydal:        GPM - Polsko
Měřítko:   1 : 25

Originální předloha modelu tohoto tanku vznikla v roce 1941, vývojem typu M3. Byl vyráběn v řadě verzí a jeho podvozek byl používán i na mnoho speciálních vozidel a samochodných děl. Vyrobeno bylo celkem více jak 49 tisíc kusů , čímž se stal se nerozšířenějším tankem na západní frontě. Poprvé byl do boje nasazen v bitvě u al-Alameinu v r.1942. Zde si snadno poradil s tehdejšími německými obrněnci, ale postupem času proti modernějším typům německých tanků již nestačil. Ve Velké Británii byl v těchto letech používán i k výcviku vojáků u Československé samostatné obrněné brigády a rovněž byl použit při invazi v Normandii  a jiných bojích na západní či italské frontě, kde jím byla vybavena většina amerických pancéřových jednotek.

Papírový model tohoto obrněnce má ve své nabídce fy. GPM z Polska. Popisovaný model je verze s označením 15/2001, ke kterému byly později vydány doplňky v polském časopise Kartonovka č. 3 / 2001. Nicméně nedlouho na to, byla vydána verze i s touto kompletní sadou doplňků, jež obsahuje kulomet MG 12, boční zábradlíčka na korbu, kanystry na benzín, dřevěné bedny, vlajku a náhradní díly pásů.

Všechny části modelu jsou sešity do časopisového formátu A4. Obálka je ze silnějšího papíru, lesklá a v klasických barvách fy. GPM. Na vnitřních stranách obálky je popis tanku a celkový nákres modelu. Následuje jedna stránka s  fotografiemi samostatného modelu a jedna stránka s fotografiemi tanku společně s US tahačem tanků Dragon Wagon, se kterým tvoří komplet (i tento papírový model je možno ve stejném měřítku pořídit). Samozřejmě nechybí dvě stránky s návodem v polštině, angličtině a němčině, které doplňují tři stránky s návodními kresbami a šablonami. Samotné díly v solidní tiskové kvalitě, jsou rozloženy na 13ti stránkách silnějšího, dobře zpracovatelného papíru. Bohužel návodní kresby, jsou ale mnohdy nedostačující a musí občas zapracovat naše představivost a umění improvizace. Ale znáte to „ zlaté české ručičky "  a modelařina , to jde přece dohromady také….

Při stavbě se maximálně držíme návodních kreseb a fotografií vzhledem k návodu v cizích jazycích, přesto se ale pokusíme podle čísel vyčíst z návodu pořadí lepených dílů, což platí hlavně pro kostru. Zároveň  ihned retušujeme všechny hrany oddělených barevných dílů příslušnou olivovou barvou - např. lihová Agama, která rychle vyschne.

Osobně jsem začal stavbou věže, protože je to nejsložitější práce na modelu a čím dříve ji máme za sebou tím lépe. Při práci na této části doporučuji si celou stránku s díly věže a přední části korby zkopírovat na slabý papír. Slepíme kostru věže, vlepíme mechanizmus kanónu, případně zapuštěné kapsy v případě otvíracích poklopů otvorů (aby nebyly vidět žebra kostry  můžou být kapsy otvorů z černého nebo šedého papíru). Protože tank nemá vnitřní vybavení můžeme veškeré poklopy nalepit nepohyblivě bez otvorů. Kostru, která bude potřebovat v některých částech obrousit smirkovým papírem pro lepší napasování pláště, polepíme tenkými kopiemi pláště věže, nebo si tyto kopie zkusime předem na kostru napasovat a až budeme vědět jak nám uvedený díl / ly sedí a co je třeba doladit, použijeme originální díly (pokud nám na některém místě vznikne nepřiměřeně velká spára , je možné ji na konec stavby zakrýt náhradními kusy pásů). Díly na kostru lepíme zlehka, a nepřitlačujeme nepřiměřenou silou tak, aby nám co nejméně vystupovala žebra kostry!

Hotovou věž odložíme a pustíme se do korby tanku. Opět v první řadě zhotovíme podle šablon kostru, která překvapivě sedí dost přesně. Dříve než ji začnete oblepovat plášťem, zhotovíme  na něm všechny případné otvory  poklopů a jejich kapsy. Dále doporučuji jednotlivé větší části korby rozdělit na několik samostatných dílů, protože někde by mohlo něco přebývat či naopak chybět. Spodní část č.3 - vanu, rozřežeme v místech linií ohybu na dva zadní, střední, pravý a levý díl a vše postupně přilepíme na kostru. Dále přilepíme pravý  a levý spodní díl č.5 horní části korby. Pokračujeme rozřezáním vrchního dílu korby č.4 na  jeden přední, jeden střední, dva boční a jeden zadní díl. Vše postupně napasujeme a nalepíme na kostru.

Zbývá přední díl vany č.1, který máme, jak již bylo uvedeno rovněž zkopírován, protože je složitější na tvarování. Můžeme znovu použít postup uvedený u stavby věže. Tímto postupem bychom měli předejít poškození, nebo zničení originálních, tvarově složitějších částí jak věže, tak i korby. Při této práci neustále kontrolujeme geometrii všech lepených částí!

Dalším krokem je zhotovení všech pojezdových, hnacích a napínacích kol. Tato práce je sice zdlouhavá, ale není extremně náročná a tím je relativně odpočinkovou fází stavby J . Při jejich kompletaci nám pomůžou návodní kresby a fotografie. Na řadu přijdou držáky středních pojezdových kol s jejich odpružením. I zde se držíme nákresů a fotografií. Po dokonalém vyschnutí - nejlépe zatížené v jedné rovině, držáky zkompletujeme s koly a nalepíme na vanu tanku. Je důležité dodržet podélnou i horizontální osovou rovinu - všechna kola by měla být tzv. v zákrytu, při všech pohledech na model!

Poslední, ne zrovna příjemnou prací, je zhotovení pásů. Opět méně složitá, ale časově náročná práce. Protože pásy podobného rozsahu jsem dělal poprvé, dušoval jsem se, že něco podobného dělám naposled (cha, cha něco mi říká, že v archivu jsou další tanky….) Pásy se skládají z vnitřních a vnějších částí, u kterých je po slepení nutno po okrajích vyřezat obdélníkové výřezy. Dále musíme zhotovit větší množství zoubků, následně nalepených na vnitřní části a větší množství dílů ve tvaru širokého plochého „U" které přijdou na vnější části pásů. To vše je ale např. oproti tvarovým výřezům a jiným „lahůdkám" pásů tanku Pz.Kpfw IV v měř. 1 : 16 od stejného vydavatele procházka „růžovým sadem", proto nezoufejme a s chutí do toto. Zhotovené pásy jsou rozděleny na dvě poloviny na každé straně. Každou polovinu nasadíme a lehce vytvarujeme kolem předních a zadních kol, sundáme a v místech ohybů je z vnějšku lehce nařízneme, aby se lépe vytvarovaly a seděly na kolech. Zároveň řezy zaretušujeme. Samozřejmě bude nutno pásy o několik článků zkrátit na potřebnou délku. Teprve až jsou zkráceny a vytvarovány, nalepíme na pásy zoubky a „účka". V ohybu u předních kol nalepte zoubky tak, aby pasovaly do výřezů kola tj. blíž k sobě. Pak kompletní pásy znovu nasuneme a přilepíme proti pohybu na pevno ke kolům. Opět dodržujeme geometrii.

Na závěr jsem zhotovil zadní chladič, výfuky, kulomet, poklopy (u těch se rozhodneme zda je zhotovíme napevno nebo pohyblivě předem), nářadí a díly z doplňkového setu tj. pásy, bedny, atd., které můžeme rozmístit podle kreseb a fotografií, ale i podle naší fantazie. Tyto doplňky model hodně oživí, proto je doporučuji zhotovit, i když to ale záleží na uvážení stavitele, protože ve verzi, která byla naložena na Dragonu byl tank spíše odstrojen….

Tím je model Shermanu hotov. Jde o model, který po sestavení vypadá velice zajímavě a určitě nezklame žádného fandu těchto papírových lahůdek, protože práce není neúměrně složitá a výsledek jak vidno s fotografií, stojí určitě za to.

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

Tank Sherman 1.jpg
Tank Sherman 10.jpg
Tank Sherman 2.jpg
Tank Sherman 3.jpg
Tank Sherman 4.jpg
Tank Sherman 5.jpg
Tank Sherman 6.jpg
Tank Sherman 7.jpg
Tank Sherman 8.jpg
Tank Sherman 9.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one