PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

MOTOROVÝ VŮZ M152.0

Vydal:      ABC - Česko
Měřítko: původní 1:87 - zvětšeno na 1:50

Popisovaný model je oproti původnímu měřítku zvětšen na měř. 1:50 - i když toto není typické měřítko pro vláčkaře, ale přece jen některé vylepšení a detaily více vynikly. Původní model lze zhotovit jednodušeji tj. bez interiéru a ve složitější variantě s kompletním vybavením interiéru. Samozřejmě pro zvětšený model byla zvolena náročnější varianta.

Stavbu začneme podvozkem a postupujeme podle návodu. Podlahu 11 podlepíme 1mm kartonem, nalepíme díl 12 a necháme řádně proschnout pod zatížením. Podélníky 13, 14 pro pevnost podlepíme výkresem a rovněž zatížíme podle návodu proti prohnutí. Slepíme podélníky podle návodu a po jejich nalepení na slepené díly 11+12 vše  ihned opět zatížíme - jde o hlavní část podvozku a pokud se prohne - zkroutí, už model dáte dohromady jen velice těžko.

V průběhu zatížení podlahy s podélníky , si zhotovíme sedadla a příčky vnitřního prostoru. Tyto části po vyschnutí podlahy nalepíme na patřičná místa. Krajní příčky jsou po obvodě oblepeny pásky barevného papíru pro lepší usazení pláště karoserie 10 - viz foto. V příčkách prořežeme okna - můžeme ponechat otevřené dveře podle uvážení. Na dveřích jsou zhotoveny kliky a madla ze silnějšího papíru, tyto detaily vidíte na fotografiích.

Zhotovíme hlavní plášť vozu 10 - podlepíme ho světle hnědým bar papírem stejným jako pásky na příčkách, vyřežeme všechna okna a nalepíme čirou folii. Tuto raději přilepíme pomocí tenkých pásků oboustranné  lepicí pásky - postup jak to udělat, najdete v rubrice "Jak na modely" v kapitole Lepení okýnek (v návodu k modelu, je doporučeno gelové vteřinové lepidlo, toto rozhodně nedoporučuji!). Folii na okýnka WC, můžete podlepit např. bílým pauzovacím papírem. Hotový plášť s okny řádně vyzkoušíme na sucho napasovat přes přepážky, které můžeme případně upravit zbroušením obvodových pásků. Pravdě podobně budete muset zastřihnout díl 47 pro lepší usazení pláště. Po napasování plášť přilepíme na patřičných místech.

Nejsložitější částí modelu je zpracování čel. Je nutno postupovat přesně podle návodu. Pro větší efekt vyřežeme i dveře. Po zhotovení čela opět několikrát vyzkoušíme nasucho napasovat a případně zabrousíme přední a zadní část podlepené podlahy. Díly číslo 15, 16 nalepíme raději až po přilepení a napasování čel vozu.

Tím jsou hlavní části modelu hotovy a můžeme postupně dolepovat zbývající části tj. kola, světla (tyto přelepíme bar. folií viz. foto), na střechu je možno zhotovit píšťalu, zhotovíme háky, možno doplnit zrcátka s Al folií, a další doplňky podle návodu, a vylepšení např. podle skutečné předlohy.

Model s těmito úpravami vypadá velice hezky, což můžete posoudit na fotografiích. 

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

M 152.0 1.jpg
M 152.0 2.jpg
M 152.0 3.jpg
M 152.0 4.jpg
M 152.0 5.jpg
M 152.0 6.jpg
M 152.0 7.jpg
M 152.0 8.jpg
M 152.0 9.jpg
M 152.0 10.jpg
M 152.0 11.jpg
M 152.0 12.jpg
M 152.0 13.jpg
M 152.0 14.jpg
M 152.0 15.jpg
M 152.0 16.jpg
M 152.0 17.jpg
M 152.0 18.jpg
M 152.0 19.jpg
M 152.0 20.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one