PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Jeep Willys

USA JEEP WILLYS

Vydal:       Modelik - Polsko
Měřítko:   1 : 25

Celý model je zpracován v sešitu velikosti A4 s lesklou obálkou. Na první straně obálky je ne příliš povedená kresba předlohy, která nějak zvlášť nezaujme. Druhá strana nás seznamuje s historií a technickými údaji a kupodivu se na ni vlezl i celý psaný návod! Ovšem vše v polštině. Vnější poslední strana obálky představuje část produkce vydavatele a na vnitřní straně je pět celkových pohledů na model v měř. 1 : 1. Dále sešit obsahuje 2str. dílů na tenkém papíru, 5str. dílů na klasickém silnějším papíru a 3 str. nákresů sestav částí modelu.

Jak je již uvedeno nezajímavá kresba na obálce, ale to co vám odhalí obsah celkových nákresů sestav a celého modelu uvnitř sešitu je natolik lákavé, že to prostě musíte mít! A jak prozrazují fotografie tento model má do plastu opravdu jen malinký krůček a tím krůčkem je materiál. Navíc model poskytuje i dostatečný prostor na úpravy - někdo by možná řekl co na tom chceš ještě vylepšit? Ale jak říká můj otec , „neexistuje papírový model aby na něm nešlo něco vylepšit, nebo doplnit i když je zpracován sebelépe". Tohle ale samozřejmě znají i zastánci modelů z jiných materiálů. Pusťme se tedy do práce, kterou doporučuji opravdu zkušeným borcům.

Kdo umí polsky má menší výhodu, my ostatní se budeme maximálně držet nákresů a posloupnosti stavby podle čísel dílů, které z návodu určitě každý vyčte. Zároveň si připravíme zelenou barvu příslušného odstínu - použijeme lihovou, např. Agamu, protože rychle schne a nelepí. Tuto barvu použijeme na retušování všech hran oddělených dílů celého Jeepu. a k retuši nepřesností.

Za prvé přijde na řadu rám, důležitá je geometrie, rám ale není nijak náročný. Zkompletujeme listová pera. Dále chladič, do kterého ze předu můžeme vlepit síťku z jemné záclonky. Celý chladič je přetřen stříbrnou barvou a lehce přepatinován rzí. Tento postup přebarvení jsem použil i u motoru a výsledek stojí určitě za to..

Zhotovíme tlumiče, přilepíme přední nápravu s kulisami řízení a následně nápravu zadní. Zpracujeme kardany, ty ale připojíme až k celkové sestavě a proto je nyní odložíme.

Pustíme se do motoru, který se podle mne dá srovnat s plastovým výliskem, jen musíme každý detail zhotovit zvlášť. Pokud si obstaráte fotografie originálu jako já, můžete motor doplnit a vylepšit např. kabely, rourami a jinými věcmi, které ve stavebnici nejsou. Držíme se nákresů a celý sestavený motor můžeme natřít a opatřit rzí jak již bylo uvedeno. Motor usadíme do rámu. Zde pozor, drží výstupky na předku bloku motoru a to v patkách přední části rámu podvozku. Zadní částí bloku leží na druhém žebru rámu. I když toto moc není vidět lze to z výkresu odvodit. Potrubí výfuku a k chladiči je zhotoveno z hliníkového drátu, tady pro lepší tvarování můžeme použít i měkký trubičkový cín potřebného průměru.

K rámu přilepíme zhotovené blatníky, přední masku, nárazníky. Zkompletujeme podle nákresů karoserii s podlahou, ani zde nejsou závažné problémy, ale stále máme na paměti geometrii. Protože jsem si chtěl zhotovit verzi s kulometem, zhotovil jsem ve středu mezi sedadly otvor pro přichycení držáku stojanu kulometu, kterým jsem model později vylepšil.

Následuje sestavení sklopného okna a přední kapoty motoru. Tuto doporučuji zhotovit už kvůli výborně zpracovanému motoru také sklopně na pantíku. Pantík si zhotoví každý podle svých možností.  Se stavbou kapoty problém není - problém ale je, že její přední část neodpovídá skutečnosti, protože u originálu se směrem dopředu mírně zužuje. Na popisovaném modelu je kryt stejně široký ve přední i zadní části. Protože by ale úpravy byly celkem drastické např. úprava masky ale i celého tvaru krytu, upustil jsem od toho a s tímto snad jediným, byť závažným nedostatkem se smířil. Model má ale mnoho jiných předností takže nemusíme zoufat a kdo chce může kapotu zhotovit novou.

Zhotovíme volant, řadící páky ze špendlíků s navlečenými bužírkami, sedadla . Rámy sedadel jsem zhotovil z drátu odpovídajících průměrů (původní jsou z papíru). Na hlavní rámy přilepíme sedáky a opěradla, které můžeme "prosednout" navlhčením a promáčknutím papíru. Vyschlé natvarované sedací a opěrné části jsem nabarvil světle hnědou lih. Agamou.

Následuje zkompletování disků a nábojů kol. Ale máme jen čtyři, vlastně pět s rezervou a práce na nich je bezproblémová. Použijeme stočený pásek do vnitřku obvodu pláště pro nasílení okrajů a na ně natupo nalepíme boky gum zaoblené do obloučku. Hrany mírně zabrousíme a nalepíme vystříhaný vzorek. Celé pneu jsem následně natřel tmavě šedou lih. barvou a po vyschnutí přetřel černou fixou - pozor použijeme fix na vodní bázi, lihová má nepřirozený fialový lesk. Takto zhotovené gumy jsou celkem oku ladící. Hotová kola nalepíme napevno k nápravám. Dáváme si velký pozor na vystředění při pohledu z boku a na to, aby všechna stála dotykovými plochami na podložce a aby se model nenakláněl na stranu, čili opět dodržujeme geometrii. Vyzkoušíme v jakých pozicích je nutno zafixovat kardany které jsme před tím odložili a přilepíme je v potřebných polohách.

Čeká nás již jen sestavení a nalepení doplňků - kanystr, tažná zařízení, lano, stěrače, anténa, zpětné zrcátko (opatřené Al. folií) atd. Podle obstarané dokumentace a fotografií jsem doplnil již zmíněný kulomet, který jsem získal z doplňků papírového modelu Sherman 1 : 25 od polské fy GPM a zhotovil trhací zařízení na dráty napnuté přes cesty. K palubní desce jsem doplnil lékárničku a pod okno přilepil pruh černého papíru imitující těsnící gumu. Nad palubní desku lze ještě doplnit pouzdro na pušku, kterými tyto vozy byly vybaveny. Přední světla jsou zhotovena zbroušením kartonu dokulata a opatřena lesklou folií. Zadní světla jsou z červené folie.

Tím máme model hotov. S potěšením mohu říct, že model takto zpracovaný a s takovými detaily se v mnohém vyrovná modelům z jiného materiálu, protože již více laiků i odborníků si původně myslelo že jde o model plastový a tedy tady velice sedí pořekadlo "za málo peněz hodně muziky „no nekup to!!…"

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

Jeep Willys 1.jpg
Jeep Willys 10.jpg
Jeep Willys 11.jpg
Jeep Willys 12.jpg
Jeep Willys 13.jpg
Jeep Willys 2.jpg
Jeep Willys 3.jpg
Jeep Willys 4.jpg
Jeep Willys 5.jpg
Jeep Willys 6.jpg
Jeep Willys 7.jpg
Jeep Willys 8.jpg
Jeep Willys 9.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one