PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Hotel Grůň

HOTEL GRŮŇ

VydaL:      Betexa / CZ
Měřítko:   1:100

Vítám vás u další recenze stránek Papermania. Tentokrát jde o stavbu z produkce fy. Betexa, která na první pohled nevypadá zrovna excelentně. Jde o jednodušší model beskydského hotelu Grůň, která ale v sobě skrývá velice zajímavou možnost vytvoření trámových venkovních konstrukcí pro které, byl tento model vybrán pro recenzi.

Nyní se tedy pustíme do základní stavby a začneme podlepením dílů  1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 14, 13 kancelářským, nebo sešitovým papírem. Horní díl terasy podlepíme kartonem síly alespoň 1mm, protože je nosnou částí pro celou stavbu. Po proschnutí pod zátěží, slepíme nejprve terasu z dílů 1, 2, 3. V místě pod schodištěm, můžeme zhotovit podle fotografií úložný prostor na dřevo, lyže, kontejnery apod. Hotovou terasu lehce zatížíme a necháme proschnout - s ohledem na dodržení geometrie.

Slepíme obvodové zdi 6, 5, 13, 14 a velmi pozorně na ně přilepíme zkompletovanou střechu. Opět dodržujeme maximální geometrii.. Střechu doplníme arkýři podkroví a komíny - kulatý komín zhotovíme oproti originálu z papírové, barevně upraveně trubičky.

V další fázi stavby, se pustíme do výše zmiňovaných dřevěných venkovních konstrukcí stavby. Tato práce vyžaduje velkou trpělivost a neméně přesnosti. Pokud budete pracovat čistě a přesně, bude tato práce stát za to a model se vám a nejen vám, bude určitě líbit. Nachystáme si několik špejlí vhodného průměru, který zjistíme z dílů, na kterých jsou příslušné části vytištěny. Lehce je osmirkujeme a natřeme barvou podle originálních dílů na modelu. A nyní si podle jednotlivých kreseb srubové konstrukce na těchto originálních dílech, špejle nařežeme v potřebných délkách a v potřebném množství - přitom si můžeme prohlédnout  fota z obálky modelu, nebo třeba reálná fota tohoto hotelu na internetu.

Stejným způsobem připravíme špejle pro úpravu štítů střechy, balkony a podhledové okraje střechy. Dále špejle opatrně a čistě lepíme k sobě , tak abychom dostali žádané tvary jednotlivých upravovaných konstrukcí. Pro toto lepení plně dostačuje hustější lepidlo Herkules, při jehož použití máme možnost jednotlivé díly konstrukcí lehce doladit tj. správně umístit. Používáme jen tolik lepidla aby nám zbytečně nevytékalo. Šikovnější mohou použít i např. vteřinové lepidlo a lepení tím poněkud zrychlit. Ale pozor na rychlost, přesnost a na to že i tekuté vteřinové lepidlo nanášíme v minimálním množství!

Hotový, špejlemi upravený komplet zdí, střechy a balkónů opatrně nalepíme na základ tj. na horní část terasy, podlepenou kartonkem. Opět zlehka zatížíme a po vyschnutí následně celý slepený model přilepíme na podložku z tvrdého kartonu nebo MDF desky o síle cca 3mm.

Tím máme model téměř hotov. Terasu doplníme zábradlím, dílem 26 zhotoveným z drátku, nebo špejle a schůdky vyrobenými nařezáním z kartónků. Hračičkové si mohou vyrobit i okapové žlaby a svody jako je vidět na snímcích popisovaného, hotového modelu. Rovněž můžeme model doplnit např. stoly, lavice a slunečníky na terasu, či podobnými doplňky, podle vašeho uvážení, ale s ohledem na realitu - prostudujeme reálná fota této stavby.

Dále se nabízí úprava terénu posypem v barvě trávy a protože je model v měřítku 1: 100, můžeme ho s výhodou doplnit miniboxovými modely v tomto měřítku  ze série ABC. Na konkrétním modelu byly použity osobní automobily a dodávka horské služby. Modýlek je hotov a vypadá skvěle - co říkáte?

Model slepil Velda ml. - fota a textová úprava recenze Velda st.

Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr
Hotel Gr

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one