PM shop - poštovné a balné:
Papírový model - vystřihovánka - vystřihovánky ABC - papírový model ABC - modely z papíru – paper model ABC – Papiermodell ABC - modello di carta
Před nákupem a odesláním objednávky, je kupujícímu důrazně doporučeno se ve vlastním zájmu, seznámit s Obchodními podmínkami, Informacemi o ochraně osobních údajů, Reklamačním řádem a Informacemi k nákupu - a kupující bere na vědomí, že odesláním objednávky, se všemi těmito dokumenty vyjadřuje bezvýhradný souhlas a jejich přečtením, předejte mnohdy zbytečným problémům s nákupem.
Doufáme, že zde nabízené vystřihovánky (případně i další sběratelské zboží), vás zaujmou a občas se do PM shopu vrátíte a něco si zakoupíte. Soukromé dotazy/vzkazy týkající se PM shopu, nebo stránek PM, zasílejte ze Vzkazníku pro autora (levý panel dole), nebo na papermanie@email.cz. Dotazy ke konkrétním odeslaným objednávkám, vždy tlačítkem “odpovědět“ v emailu s objednávkou. Přejeme vám příjemný výběr a dobrý nákup, kterým podpoříte řádného prodejce, který vám na těchto stránkách dává vždy mnohem více než pouhé zaslání strohých seznamů s vystřihovánkami.
Vystřihováním z papíru se lidé bavili již ve starověké Číně, tedy ve velice vzdálených dobách. Ale my zůstaneme na evropském kontinentu, který je nám přece jen bližší. V Evropě jsou známy vystřihovánky již z poloviny 18. století, které pocházejí z Francie. Jednalo se pouze o ploché, vystříhané figurky vojáků, ze kterých bylo možno sestavit celá válčící vojska.
Pokud se zaměříme na český stát, tak pravděpodobně nejstarší zmínku o lepeném, ale již prostorovém - 3D papírovém modelu na území našeho státu, najdeme v r. 1822, kdy pan Antonín Langweil slepil z papíru a kartonu modely několika pražských paláců, které byly zhotoveny na objednávku pro jejich majitele. O několik roků později, v letech 1826-34 sestavil u nás (a pravděpodobně na celém světě) dosud největší papírový model Prahy, jenž obsahuje více než 2tisíce domečků! Tento model si můžete prohlédnout v Muzeu hl. města Prahy, kde je dosud vystaven. V roce 2009 byl úspěšně dokončen projekt kompletní digitalizace tohoto modelu a celou digitální podobu si můžete dokonce zakoupit na DVD zde a tady vidíte dokonce českou známku na které je model vyobrazen.
Kolem r.1840 se začaly objevovat jednoduché modely techniky, architektury a tzv. oblékací panenky původem z Německa a Velké Británie, které byly později oblíbeny i na území Českého státu. Postupně se papírové modely v různých podobách rozšířily do mnoha států Evropy i zámoří. V naší první republice byly např. vydávány vystřihovánky pro reklamu tabákových, potravinářských a kosmetických výrobků, či pro reklamu výrobků továrníka Tomáše Bati, ale i modely pražských historických staveb, které byly používány jako učební pomůcky. V období 2 sv. války narazíme na papírové makety vojenské techniky včetně lodí a letadel, které byly na svou dobu velice propracované, bez mála tak, jak je známe v současné době. Existenci těchto modelů lze ověřit např. na dobových fotografiích z vojenských učilišť, či frontových pozic. Tyto modely byly využívány armádou i pro výuku vojáků, pilotů a námořníků k tomu, aby bezpečně rozeznali vlastní a nepřátelskou techniku v bojových situacích ( na obrázku ukazuje německý instruktor, kam nejlépe zasáhnout Tank T34). Existují i fotodokumenty o tom, že tyto papírové modely stavěli modeláři kolem r. 1942 i na území našeho státu.
Po válce se papírové modely začaly poměrně rychle šířit po celé Evropě. A začala vznikat vydavatelství, která se tiskem papírových modelů přímo zabývala. Z nejznámějších to byla např. Junge Welt v r.1954 v bývalé NDR, jejichž mnohé tituly jsou dnes velice ceněny. V Polsku to byl časopis Maly Modelarz, který začal vycházet v r. 1957 a v neposlední řadě český časopis ABC, což je jakýsi základ moderního papírového modelářství v Čechách. Zde se pravidelně začaly vystřihovací modely objevovat v r.1962 a jména autorů Toman, Kobík, Šorel, Vyškovský, aj. znají celé generace papírových modelářů. Pro úplnost si ještě můžeme připomenout velice známé modely českého vydavatelství Albatros, které je začalo vydávat v r. 1969 a i zde se můžeme setkat se stejnými autory jako v časopise ABC.
Pokud byste se chtěli papírovými modely vydanými v ABC zabývat hlouběji, tak všem doporučuji stránky p. Ing Stanislava Fajkuse Papirova archeologie.cz
© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty.