PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 - od 119Kč
Platba na účet CZ:       - od 69Kč
Do ceny 880Kč automaticky pojištěno

Nad 2000 Kč zdarma (platí pro CZ)
Podrobné info: Informace k nákupu
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓
Veldovy stránky o papírových modelech

Veldovy stránky o papírových modelech
Chcete-li PM stránky podpořit na svých www, rozklikněte si nadpis tohoto panelu a zkopírujte si HTML kód loga stránek pro uložení živého odkazu na vaše stránky.
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

Úvodní stránka a troška historie

O ČEM JSOU STRÁNKY PAPERMANIE.CZ
Vítám Vás na stránkách Papermanie.cz, které se zabývají hlavně papírovými modely, lidmi, věcmi a děním kolem nich.
Osobně se papírovými modely zabývám cca více než 40let (sakryš to už je pěkná model story...) a za tu dobu jsem před několika lety tak nějak dospěl k tomu, že by nebylo od věci, něco co jsem těmi léty s papírem a nůžkami nabyl, nějak poslat dál. I proto tyto www v r. 2007 vznikly (ale těch důvodů bylo více). Na stránkách najdete mnoho zajímavého čtení ze světa papírových modelů a jejich stavitelů. Můžete si přečíst o začátcích známých i méně známých českých autorů papírových modelů v rubrice Pokec s autory, můžete se naučit základy lepení modelů za pomoci Kurzu lepení. Pro ty, kteří  shání nějaký ten model z ABC (a nejen z něj) , je tu obchod Papermanie shop, ve kterém je nabízeno velké množství  vystřihovánek z ABC (i jiných vydavatelů). No a ti kteří si raději nějaký model stáhnou zdarma, je najdou v rubrice Stáhni model. Můžete si pročíst i zkrácené postupy stavby některých modelů v rubrice Recenze modelů, které jsou doplněny rovněž foty popisovaných modelů. V rubrice Příběhy modelářů, si můžete přečíst příběhy samotných modelářů.
Děkuji za váš čas strávený na těchto stránkách a doufám že bude nejen příjemný, ale i užitečný a že nejednoho návštěvníka tyto stránky alespoň něčím osloví a rádi se sem budou vracet. Podněty, dotazy, apod. můžete poslat ze Vzkazníku pro autora (panel vlevo dole). Pokud byste chtěli stránky veřejně pochválit, nebo naopak zkritizovat, můžete nechat vzkaz v Návštěvní knize.
Jiří Velocha st. - autor a administrátor těchto www stránek.

Papírový model - vystřihovánka - vystřihovánky ABC - papírový model ABC - modely z papíru – paper model ABC – Papiermodell ABC - modello di carta

TROŠKA HISTORIE O PAPÍROVÝCH MODELECH

Vystřihováním z papíru se lidé bavili již ve starověké Číně, tedy ve velice vzdálených dobách. Ale my zůstaneme na evropském kontinentu, který je nám přece jen bližší. V Evropě jsou známy vystřihovánky již z poloviny 18. století, které pocházejí z Francie. Jednalo se pouze o ploché, vystříhané figurky vojáků, ze kterých bylo možno sestavit celá válčící vojska.

Pokud se zaměříme na český stát, tak pravděpodobně nejstarší zmínku o lepeném, ale již prostorovém - 3D papírovém modelu na území našeho státu, najdeme v  r. 1822, kdy pan Antonín Langweil slepil z  papíru a kartonu modely několika pražských paláců, které byly zhotoveny na objednávku pro jejich majitele. O několik roků později, v letech 1826-34 sestavil u nás (a pravděpodobně na celém světě) dosud největší papírový model Prahy, jenž obsahuje více než 2tisíce domečků! Tento model si můžete prohlédnout v Muzeu hl. města Prahy, kde je dosud vystaven. V roce 2009 byl úspěšně dokončen projekt kompletní digitalizace tohoto modelu a celou digitální podobu si můžete dokonce zakoupit na DVD zdetady vidíte dokonce českou známku na které je model vyobrazen.

Kolem r.1840 se začaly objevovat jednoduché modely techniky, architektury a tzv. oblékací panenky původem z  Německa a Velké Británie, které byly později oblíbeny i na území Českého státu. Postupně se papírové modely v různých podobách rozšířily do mnoha států Evropy i zámoří. V naší  první republice byly např. vydávány vystřihovánky pro reklamu tabákových, potravinářských  a kosmetických výrobků, či pro reklamu výrobků továrníka Tomáše Bati, ale i modely pražských historických staveb, které byly používány jako učební pomůcky. V období 2 sv. války narazíme na papírové makety vojenské techniky včetně lodí a letadel, které byly na svou dobu velice propracované, bez mála tak, jak je známe v současné době. Existenci těchto modelů lze ověřit  např. na dobových fotografiích z vojenských učilišť, či frontových pozic. Tyto modely byly využívány armádou i pro výuku vojáků, pilotů a námořníků k tomu, aby bezpečně rozeznali vlastní a nepřátelskou techniku v bojových situacích ( na obrázku ukazuje německý instruktor, kam nejlépe zasáhnout Tank T34). Existují i fotodokumenty o tom, že  tyto papírové modely stavěli modeláři kolem r. 1942 i na území našeho státu.

Po válce se papírové modely začaly poměrně rychle šířit po celé Evropě. A začala vznikat vydavatelství, která se tiskem papírových modelů přímo zabývala. Z nejznámějších to byla např. Junge Welt v r.1954 v bývalé NDR, jejichž mnohé tituly jsou dnes velice ceněny. V Polsku to byl časopis Maly Modelarz, který začal vycházet v r. 1957 a v neposlední řadě  český časopis ABC, což je jakýsi základ moderního papírového modelářství v Čechách. Zde se pravidelně začaly vystřihovací modely objevovat v r.1962 a jména autorů Toman, Kobík, Šorel, Vyškovský, aj. znají celé generace papírových modelářů. Pro úplnost  si ještě můžeme připomenout velice známé modely českého vydavatelství Albatros, které je začalo vydávat v r. 1969 a i zde se můžeme setkat se stejnými autory jako v časopise ABC.

Pokud byste se chtěli papírovými modely vydanými v ABC zabývat hlouběji, tak všem doporučuji stránky p. Ing Stanislava Fajkuse Papirova archeologie.cz

Líbí se vám tyto stránky?

V Návštěvní knize, můžete zanechat veřejný vzkaz týkající se těchto stránek Návštěvní kniha. Pro soukromé vzkazy využijte Vzkazník pro autora.


 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
“Svět papírových modelů“  ►►►
MPMPM - museum.png
PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2007 - 2019.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one