PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓
JIŘÍ BOUŠKA AGROMODELS
Agro 1.png
DSCN7488.1.jpg
Agro 2.png
DSCN7673.png
23.3.2015 - Dnes tady máme další z řady “pokeců“, chcete-li, rozhovorů s autorem, který pro nás modeláře tvoří v drtivé většině modely zemědělské techniky a to hlavně z dob minulého století, která se používala snad ve všech JZD v bývalém ČSSR. Pro někoho trochu kontroverzní, pro jiné normální člověk, pan Jiří Bouška, vydávající agro modely pod značkou Aromodels.cz, nám tedy odpoví na několik mých otázek a osobně musím říci, že pro mě byl celý rozhovor příjemně stráveným časem, tak doufám osloví i vás čtenáře.
(POZNÁMKA autora - na fotografích výše vidíte letmý průřez tvorby J.Boušky a některé modely, vydané v začátcích, jsou již u vydavatele i ostatních prodejců vyprodány  jde o modely E512 a Zetor 7745/7211).

Velda: Zdravím Jirko, v prvé řadě se zeptám na něco o Tobě, kolik je Ti let a kde v současnosti žiješ, ale nemusíš mi říkat adresu :),  případně jaké máš další zájmy kromě papírových modýlků? Což je taková otázka v této rubrice obligátní.

Jirka Bouška: I já zdravím Tebe a všechny příznivce papírových modelů. Tak tedy něco málo o mé osobě… Jsem z Pardubického kraje, konkrétně z Řečan nad Labem, což není nic tajného – mám to uvedeno na svých webových stránkách :) a je mi 41let. Kromě tvorby modelů se zajímám o spoustu dalších věcí a aktivit, které mám rád. Například od jara do podzimu cyklistické toulky přírodou, v zimě si zase chodím zachytat na Pardubický nebo Chrudimský stadion, věnuji se aktivně i muzice a hraji  na elektrickou kytaru v čtyřčlenné kapele, s chutí si přečtu nějakou beletrii, a moc rád cestuji. V rámci své profese jsem procestoval téměř celou Evropu, prostě jsem takový neposeda, který musí stále něco podnikat ;).

Velda: Vidím, že tvůj okruh zájmů je skutečně hodně široký, což mě při Tvém vytížení docela překvapilo :). Druhá otázka bude podobně obligátní, jak jsi se, k tvorbě papírových modýlků dostal, mohl jsi třeba začít dělat modýlky z plastu, dřeva, kovu… a jak to přišlo, že jsi začal tvořit právě zemědělskou techniku. Souviselo to s Tvým zaměstnáním?  Pokud ale vím, jezdíš v současnosti s kamionem. Nebo to bylo  třeba proto, že podobných modelů kdysi a v podstatě i teď je jako šafránu, samozřejmě kromě modelů vydaných Tvým týmem.

Jirka Bouška: Už odmala mě to táhlo k velkým strojům (což 17 metrový kamion bezpochyby je) a obzvlášť pak k zemědělským “monstrózním obludám“. Jako osmiletý jsem to vnímal tak trochu i romanticky a vždycky jsem si představoval, že až vyrostu, budu v zemědělství pracovat, ale jak už to v životě chodí, je to pak všechno jinak, přesto určitá náklonost k těmto strojům mi zůstala dodnes a tak se je snažím “oživit“ alespoň ve formě papírových modelů… A proč z papíru? Tak..., jako mnoho mých vrstevníků, jsme odebírali časopis ABC a stavěli z nich modely, jenže na nás co jsme “vyrůstali na poli“ autoři trošku pozapomněli. A to zklamávalo (přitom nás bylo takových zcela jistě spousty). A když jsem pak později zjistil při návštěvách různých výstav a akcí, že situace je prakticky stejná, tak jsem si řekl: „proč se do toho nepustíš sám, když ti tady něco schází?“ a bylo to :).

Velda: Já se trošinku vrátím k té odpovědi, já si zase vzpomínám, že o papírové modely jsem se v naší vesnici (cca před 40ti lety) zajímal pouze já :)! Ale to je na jiné téma. Jirko, já si Tě prvně pamatuji z již zaniklé akce PV papír, tam jsi tenkrát vystavoval spoustu svých modelů s kolegou modelářem Jardou Vašíčkem z Chornic, ale tehdy ještě provedené v “ruční podobě“ tedy kreslené ručně bez použití PC, takže by mě zajímalo, jak se na to s odstupem času díváš, tedy na tu Tvou ruční tvorbu. Není bez zajímavosti, že i přesto, že byly tyto modely kresleny ručně, těšily se velké přízni modelářů i nemodelářů a Tvé autorské výtisky pokud vím, vždy zmizly (byly prodány) hned jak se někde objevily.

Jirka Bouška: Tady můžu prakticky navázat na předchozí odpověď. Z počátku jsem si modely lepil sám hned z toho, co jsem nakreslil (takže neexistují ani kopie těchto výtvorů) a vyrazil jsem s nimi “do boje“ :) a byť to byly z dnešního hlediska jen takové pokusy, v rámci mých tehdejších technických možností, tak přesto získaly přinejmenším příjemné sympatie od lidí (možná v tom bylo určité kouzlo zasněné naivity) a stále jsem slýchal otázku: „nechtěl bys taky nakreslit něco pro nás?“ Tehdy jsem si s PC ještě moc nerozuměl, ale chtěl jsem vyhovět, a nejsnadnější cesta pro mne tenkrát byla ruční tvorba. Pak se ke mně přihlásil jeden pro mne neznámý modelář, a když jsem zjistil, že jsme podobných názorů a zapálenosti do modelů zemědělské techniky, vznikla výborná spolupráce (mluvím o zmiňovaném Jardovi Vašíčkovi z Chornic), která byla naprosto pohodová a i když se pak na chvíli odmlčel, jsem rád, že tato spolupráce a kamarádství trvá dodnes. A jak se dívám na ruční tvorbu? Prostě a jednoduše to byl začátek nezkušeného autora :) :).  
     
Velda: Teď se naskýtá otázka, co bylo tím impulsem, že jsi začal modely tvořit v PC. Bylo to o tom, že jsi je chtěl mít dokonalejší, nebo to bylo víceméně z popudu modelářů, kteří Tvé modely stavěli, nebo měli zájem si je postavit? A možná bude čtenáře i zajímat v jakém programu, teď tvoříš.

Jirka Bouška: Nedá se říci, že by to bylo vyloženě z nějakého impulzu, prostě je to logický posun dopředu - pokud se chceš v něčem zlepšit, měl bys maximálně využít možností, které se ti naskýtají (i v PC zpracování jsem následně taky několikrát změnil technologii kreslení).  Ale přesto, i když se naučíš kreslit na PC, tak v tom musí být něco víc než dokonalost – já tomu říkám “Ladovské nadšení“ :). Ale jinak musím uznat, že PC je výborný pomocník, bez kterého bych si dnes svou práci na modelech nedokázal už představit.

Velda: Tak tomu docela rozumím. Pokud vím, Tvé začátky v tvorbě na PC souvisely s kolegy z PMHT, u kterých jsi se, podle mých informací naučil PC tak nějak v základu pro tvorbu modelů používat. Dokonce pak byl vydán model Zetor 5511. To už byla plně tvoje práce, nebo ještě s menší, či větší podporou PMHT týmu?

Jirka Bouška: Ano máš pravdu, Radim Khek (pozn. autora – jde o člena autorského týmu PMHT) mi v přechodu z ručního kreslení na PC hodně pomohl, měl se mnou trpělivost a hlavně ochotu, za což jsem mu vděčný. On sám pracuje v Corel draw a i mě se tento program zalíbil, především pro jeho grafické možnosti, čímž odpovídám i na to, v jakém programu tvořím. Zetor 5511 byl můj ručně kreslený model, věnovaný Radimovi, který on následně přepracoval do PC verze, byla to v podstatě taková odměna, nebo poděkování za pomoc v mém začátku s PC.
     
Velda: Aha, takže je to trošku jinak než jsem si osobně myslel :).  Dalším společným modelem byla Tatra 148 CAS 10 . Takže spolupráce s PMHT bude fungovat i nadále, nebo bys chtěl jít už v budoucnu svou cestou vydávání modelů?

Jirka Bouška: Tato předloha, jíž byl tento nákladní automobil, se mi vždy líbila a chtěl jsem zrealizovat její vydání. S Radimem si celkem rozumíme a máme na plno věci podobný náhled či názor, tak proč nevyužít společné síly. Myslím, že tento model je hodně vydařený a rozhodně se další spolupráci nebráním.

Velda:  Teď Jirko jedna otázka  tzv. “na tělo“, protože mi to, jak se říká nedá... Před časem proběhla na DF Papirove modelarstvi místy velice impulsivní a dalo by se říct místy i vášnivá diskuse o Tvém údajném “plagiátorství“ modelu Kirovec. Nebudu se Tě ptát jak to vzniklo, jak to dopadlo, či další podrobnosti, protože to bychom se mohli dostat někam, kam bychom třeba nechtěli, ale zeptám se na toto, co ti tato “aférka“ vzala a co Ti naopak dala. Případně jaký vliv to mělo na Tvou další tvorbu. Mnozí  víme, že jsi se na nějakou dobu dokonce stáhl z veřejného dění kolem papíráků. Nicméně je všeobecně známo pořekadlo “co tě nezabije to tě posílí“ a já mám pocit, že v Tvém případě se to jen potvrdilo :).

Jirka Bouška: Nemyslím si, že by mně to něco vzalo a ani že by mi to něco dalo, spíš mě to utvrdilo v tom, že se některým lidem nezavděčím, i kdybych ze zlata byl, a nemá cenu jim něco vysvětlovat. No a z veřejného života jsem se zas až tolik nestáhnul. Např. v předloňském roce jsem s velkým úspěchem vystavoval k příležitosti jubilejního 40-tého ročníku Země živitelka v Českých Budějovicích a každý rok jsem se zúčastnil akce Papírové království v Brně. A i když nefungovaly mé stránky, tak když mi někdo napsal e-mail, snažil jsem se mu, pokud to bylo možné s ohledem na mé zaměstnání a tu vytíženost :), vyhovět.  
Na druhou stranu musím ale uznat, že někdy bývám nepřiměřeně impulzivní a zbytečně si pak nadělám nepříjemnosti, za což se teď zpětně (těm, kterých se to týká a přitom to třeba mysleli i dobře - z mé strany bylo špatně pochopeno …) můžu jen omluvit, protože to s odstupem času sám vnímám jinak.
Snažím se být nad věcí, ale pak se třeba na Facebooku dočkám kritiky (konstruktivní kritika je v pořádku) v podobě napadání autorství mé tvorby a opět trochu zafungují emoce. Jen takové malé vysvětlení, když se někteří lidé diví, proč občas reaguji podrážděně. Je to druhá strana mince, když se snažíš oslovit širokou veřejnost, vždy se najde někdo, pro koho jsi z jeho pohledu arogantní sebestředný egoista.  
  
Velda: Nooo…, popravdě jsem očekával trochu příkřejší odpověď na tuto otázku, ale Ty jsi reagoval naprosto korektně a s nadhledem, a navíc jsi mi odpověděl i více než jsem po Tobě chtěl, což oceňuji. Je něco, co bys chtěl vzkázal lidem, kteří (teď to možná bude znít blbě nebo přehnaně) tzv. “házeli kameny“ na Tvou osobu a mysleli si třeba, že se jimi necháš zavalit :)?

Jirka Bouška:  Hmm, necítím potřebu těmto lidem něco vzkazovat nebo jim něco vysvětlovat či dokonce se před nimi obhajovat. Jsem prostě takový, jaký jsem a vím, že nejsem člověk s ideální povahou. Pochopil jsem, že mě lidi buď mají rádi anebo mě nemusí (nic mezi) a já jsem svým způsobem tomu rád, protože se oddělilo zrno od plev a naštěstí mám okolo sebe spoustu kamarádů, přátel a příznivců, kteří mě v mé tvorbě podporují a vždycky budou za mnou stát a tak spíš jim patří vzkaz: „díky za podporu, za přízeň, za spolupráci a za hnací motor, který spatřuji v tom, když vidím na různých fórech, že s chutí mé modely stavíte – to je nejhezčí odměna.“ ;-)

Velda: Tak toto si myslím zaslouží, jak se říká “tleskač“ (pozn. autora – rozuměj potlesk). Teď z jiné strany, v poslední době jsem zaregistroval, že pro modeláře přichystáš občas nějaké překvapení. Řeknu příklad, hodně se mluvilo o připravovaném modelu E-524, proběhla veřejná prezentace jeho beta stavby a tu bez přípravy od Tebe vylezly na pulty dva modely konkrétně Zetor 50 Super a nakladač UNK 320, o kterých nikde ani zmínka a najednou jsou tady. Máš to takhle promyšlené i do budoucna?

Jirka Bouška: To je tak, některé modely jsem nakreslil už dříve, třeba ten posledně vydaný UNK320 před dvěma roky a předal jsem ho testerovi (spolupracuje se mnou jak je to běžné, několik modelářů/testerů) a záleží na něm, jestli svojí beta stavbu zveřejní nebo to chce utajit (v tom jim nechávám jejich volbu) a proto se zdá, že modeláře občas překvapím nechystanou novinkou. Pracuje se ale současně na několika modelech, některý je víc povedený a některý se musí předělat, vylepšit, znovu otestovat a tak nemá ani smysl něco avizovat, když sami nevíme, co se povede dříve.

Velda: Jasně, takže i tohle je opět trošku jinak, než jak to vypadá.  Jak víme, Ty tvoříš v drtivé většině modely řekněme z české retro doby, a jedná se hlavně o klasiku Zetorů, nebo např. zemědělské stroje bývalého Agrostroje Prostějov. Mimochodem, v tomto podniku jsem já osobně dlouhá léta pracoval jako dělník a dokonce jsem se podílel v učňovských létech na montáži několika strojů, které jsi ztvárnil v modelové podobě, např. SPS 420 či sekačky Toron. Proto se chci zeptat, chceš se i nadále věnovat hlavně této české klasice, nebo uvažuješ i o tom, že by si občas “spáchal zločin“ ve smyslu odklonění od této tradice tím, že by si vytvořil nějaký moderní stroj zahraniční značky např. John Deere apod. s tím, že víme o odchylce řezačky Claas Jaguar, a NDR nákladních aut IFA, které jsi již vytvořil, mě ale spíše zajímá, jestli uvažuješ o nějakém traktoru, či kombajnu, současného moderního českého a  zahraničního zemědělského sortimentu.

Jirka Bouška:  Jak už jsem říkal, tyto modely pro mne ztvárňují vzpomínky na dětství a pro autora by mělo být rozhodující, aby k dané předloze měl nějaký vztah nebo zalíbení, tím nechci říct, že by se mi současná technika nelíbila, ale ta retro pro mne znamená více, a je jí tolik, že mám na xx let vystaráno. Vydání CLAAS Jaguár Mega 695 není až zas taková odbočka – tento typ řezačky se vyráběl už v 90-tých letech, a já si ho osobně pamatuju z našeho dnes již rozpadlého JZD Mír - Lhota pod Přeloučí a nákladní vozy IFA ty tam jezdily běžně. Snad jen jediná naprostá odbočka bylo vydání Viktoriánské drožky The Hansom Cab, ale jak říkám – autor by měl tvořit věci, jak už bylo řečeno, ke kterým má nějaký užší vztah - a mě stará Anglie a případy Sherlocka Holmese vždy oslovovaly, takže neříkám, že nějaká podobná odbočka ještě nebude, ale dá se říci, že jsem patriot a spíše se chci primárně věnovat éře JZD.   

Velda: Souhlasím, jen tím Claas Jaguar a Ifou jsem měl na mysli spíše odchylku od modelů strojů české produkce. Ale v podstatě jsi to objasnil. Osobně si také myslím, že zatím, ten “zločin“ není třeba, protože pokud se podívám, na Tvé prezentace slepených modelů, kde dominuje právě ta česká klasika, tak je více než jasné, že máš, jak jsi uvedl na x let práce dostatek a my modeláři, se snad můžeme těšit ještě na hodně modýlků, které ještě nebyly vydány a i na ty, které v Tvých prezentacích ani slepeny nejsou a nemluví se o nich :). Osobně vím o modýlku z našeho rozhovoru, o kterém jsi mi řekl a který by byl, jak jsme se shodli, docela zajímavým zpestřením nabídky, ale necháme si to zatím pro sebe jako případné malé překvapení, co říkáš?

Jirka Bouška: :) ... Tak samozřejmě mám nějaké nápady a plány, ale osvědčilo se mi, že není dobré prozrazovat veřejnosti, co všechno mám rozpracované nebo co bych chtěl dělat – to ví jen ti zasvěcení v týmu, a ti mají mou plnou důvěru, a já bych rád využil této příležitosti a poděkoval všem, kteří v něm byli nebo jsou a vlastně i představit čtenářům Agromodels tým, jde o tyto pány: Jaroslav Vašíček, Joska Mašek, Václav Včelák, Marián Hodboď, Martin Chaloupka, Tomáš Kaizr, Tomáš Morávek, Martin Laryš a náš benjamínek (posledně příchozí do týmu) Filip Koudelka.

Velda: Takže chlapi, díky i Vám a Tobě Jiří děkuji za velice zajímavý a příjemný rozhovor, který nám všem umožnil Tě poznat trochu i jinak, než jen z diskusních fór. Za sebe a myslím, že i za mnoho modelářů, přeji hodně úspěchů, trpělivosti a to nejen v tvorbě, ale i s námi některými modeláři, hodně konstrukčních nápadů, a ať se Ti práce, kterou děláš evidentně rád a baví Tě, což je i vidět na tom jak Tvé modely “technicky rostou“, tak ať se Ti tato práce daří minimálně jako dosud a tak jak bys chtěl.

Jirka Bouška:  Já Tobě děkuji za příležitost k vlastní prezentaci týmu Agromodels, ostatním modelářům též přeji hodně pohody a radosti při sestavování modelů nejen zemědělské techniky.

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one