PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     119Kč
Platba na účet CZ:       -      69Kč
Do ceny 940Kč automaticky pojištěno

Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Zde si můžete zkusit vyhledat požadované vystřihovánky/zboží, zadáním jejich názvu.
*********************
 
Některé náhledy slepených modelů, umístěných v rozích fotografií nabídek PM shopu, jsou použity s laskavým svolením autorů fotografií pánů: S.Fajkuse + Papírová archeologie, Martina Čermáka, Michala Šimka, Radka Valeny, Lukáše, Miroslava Lisinoviče, Radka Vacka, Michala Vršanského, Jakuba Červeného, Miro, Dravec/Pavel, Jana Rükra, Milana Hromádko, Prďola, Pavla Rašky, Pickup Nymburk Všem děkuji a jejich galerie najdete pod jejich jmény/nicky.
 
*********************
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓
Veldovy stránky o papírových modelech

Veldovy stránky o papírových modelech
Chcete-li PM stránky podpořit na svých www, rozklikněte si nadpis tohoto panelu a zkopírujte si HTML kód loga stránek pro uložení živého odkazu na vaše stránky.
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
TOMÁŠ HREBÍK “TIMMY“
.
T. Hrebík - foto (3).jpg
.

6.3.2013 - Dnes si popovídám s dalším autorem, pro změnu ale se začínajícím a poměrně mladým, kterým je Tomáš Hrebík. Je to vlastně nejmladší autor, který již něco publikuje a kterého já osobně znám. I jeho se zeptám na pár věcí, které se týkají jeho autorských začátků, protože si myslím, že do té naší rubriky Pokec s autory patří i takovíto mladí lidé, kteří jsou s kreslením a tvorbou modelů pro další modeláře vlastně na začátku. Tomáš se zatím zabývá hlavně jednoduššími modely pro každého a přesto, že je na rozdíl od svých starších kolegů věkově o hodně níže, má již na kontě několik samostatných modelů, které byly již oficiálně vydány např. Bredovský letohrádek, Šindelářská věž, kostelík v obci Beluša, a např. i Suzuki Vitara. V další řadě se může pochlubit spolupráci s renomovaným vydavatelem, kde se podílel na např. na grafickém dokončení modelů zámků a hradů Lemberk, Grabštejn, Roštejn, Vlašský dvůr, Kámen, Anenský důl aj.

Velda: takže Tome, v prvé řadě se zeptám kolik je Ti let a kde teď žiješ?

Timmy: letos je mi 17 let a žiju v malé vesničce Tísku, která se nachází v Moravskoslezském kraji.

Velda: jak ses tedy k papírovým modelům dostal a kdy tě vůbec napadlo, že by sis mohl nakreslit model sám, a pak vlastně tvořit něco i pro ostatní modeláře, tak, jak to děláš vlastně v současnosti.

Timmy: no k vystřihovánkám jsem se vlastně dostal již jako hodně malý kluk, když mamka přinesla časopisy, kde byly nějaké vystřihovánky. Pak jsem se k tomu vrátil po několika letech, kdy jsem si sehnal "Abíčko", ve kterém byl docela pěkný model, který jsem začal lepit. No a začalo mě to dost bavit.
Ke kreslení modelů jsem se dostal podobně, před těmi lety kdy mi maminka přinesla ty modely, tak jsem si pak chtěl zkusit něco podobného nakreslit sám, tak jsem si pastelkami nakreslil německý vrtulník. Dokonce byl slepitelný, protože jsem ho z kopie slepil a doteď ten model mám doma v neslepené verzi.
Pak následovaly různé další pokusy a později v souvislosti s tím, že se již asi 5 let zabývám počítačovou grafikou, a že když už něco kreslím, rozhodl jsem se, že bych své práce mohl nabídnout i jiným modelářům a tak vzniklo vlastně logo "Vystřihovánky pro každého". Velda: takže v současnosti již děláš s nějakým PC programem. Jde o český program, nebo nějaký jiný? Nebo je to něco složitějšího, jednoduššího, nebo který program bys případně mohl poradit lidem, kteří by chtěli něco takového také zkusit.

Timmy: pracuji hlavně s těmi známějšími programy jako třeba s free programy Inkscape nebo Gimp, ale také s Corel draw a Google sketchup .

Velda:
vidím, že toho už znáš poměrně dost, ale vzhledem k tomu, že tyto prograny pracují na stejném základu, jsou si dost i podobné. Takže bych řekl, že tím to máš malinko ulehčeno :).
Když model navrhuješ, děláš to podle skutečné předlohy, nebo si vymýšlíš? Nebo jinak, máš třeba, jak se říká "v rukávu", více modelů podle skutečnosti, nebo vymyšlených?

Timmy: řekl bych to asi tak, i když mám poměrně velkou fantazii, snažím se kreslit modely hlavně podle skutečných předloh. Sice jsem kreslil i jen tak z hlavy, ale spíše upřednostňuji a preferuji, když model vychází z reálné předlohy.

Velda: tak to Ti schvaluji, protože když to tak vezmu sci-fi modelů je poměrně dost, ale určitě je hodně zajímavý nějaký reálný kostelík, na který se například můžeme zajít mrknout na výletě. S tím asi souhlasíš i Ty.
Tomáši máš nějaký vzor? myslím tím, nějakého autora, kterému by ses chtěl ve své tvorbě řekněme přiblížit, nebo Ti nějakým způsobem ukazuje cestu, aby ses dostal na další level v této tvorbě? Existuje někdo takový?

Timmy: ano mám takový vzor a dokonce jsem se s ním nedávno osobně seznámil a je to výtečný člověk pan Ladislav Badalec.

Velda: ano, pan Badalec patří i mezi mé oblíbené autory, a už nyní mohu uvést, že rovněž s jeho začátky se seznámíme v této rubrice. Tome, co nějaký vysněný model, který by si chtěl postavit ať už teď nebo v nějaké blízké budoucnosti, případně co se Ti hodně líbí a chtěl bys, aby to bylo ztvárněno Tebou do papírové podoby?

Timmy: :) :)  no ano takový model je, chtěl bych nakreslit a postavit naši vesničku Tísek, ono je to sice asi dost nereálný ale zkusit bych to chtěl.

Velda: hmmm to je docela zajímavé, myslíš celou vesničku, nebo jen část?

Timmy: komplet

Velda: .. :) :)  jo komplet? Kolik má ta vesnička čísel, že se tak ptám?

Timmy: netuším, ale má kolem 1000 obyvatel.

Velda: no tak to bych řekl, že to bude docela dost domečků :). Dobře, mě se to zdá jako docela pěkný sen. Předpokládám, že by to bylo vytvářeno asi na nějaké etapy?

Timmy: no napřed se to musí vše obhlídnout, pak nakreslit a jak říkáš, naráz by to nešlo, protože mám ještě hodně další práce. Ale prostě postupně když by byl čas, jeden domek, druhý, třetí… kostel atd.

Velda: jasně, prostě sem tam něco a mezi tím i další projekty. Ještě se zeptám, Ty děláš nějakou školu, která je zaměřena nějak na grafiku, nebo podobně orientována?

Timmy: nejsi první, kdo se mě na tohle ptá. Ne nedělám, chodím na stavební průmyslovku a studuji technické lyceum, kde se sice učíme pracovat v grafickém programu Zoner, nebo i v Gimpu, ale většinou to končívá i tak, že paní učitelku poučuji já :).

Velda:  :)  joo tak to je dobrý. No ale proč ne.
Když jsi zmiňoval začátky s časopisem ABC, tak když to tak sleduješ, líbí se Ti teď modely, které tam vychází?

Timmy: nooo jak které, třeba rozhledny od pana A. Krejčíře se mi, dá se říct, moc nelíbí…

Velda: :) pozor, to je přímá kritika někoho konkrétního …

Timmy: ano je, ale já se za to vůbec nestydím. Na druhou stranu třeba na novou sérii vynálezů J. Verna se docela těším.

Velda: ano i já jsem na tuto sérii docela zvědav. Jinak je ale třeba zohlednit hlavně to, že ABC je více či méně zaměřeno na děti dejme tomu do těch 12-13 let. Takže i spousta modelů tomu odpovídá co do složitosti i stylu námětů apod. Ale to je jen můj názor.
Takže to by bylo pro dnes z mé strany vše a já Ti děkuji za pokec a snad na nějaké další akci nashle, no a třeba můžeme pokecat i příště.

Timmy:
také děkuji.

Líbí se vám tyto stránky?

Zde můžete zanechat veřejný vzkaz týkající se PM shopu a nákupu v něm Reference zákazníků. Pro soukromé vzkazy využijte Vzkazník pro autora.


 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
“Svět papírových modelů“  ►►►
MPMPM - museum.png
PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2007 - 2019.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one