PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

ZHOTOVOVÁNÍ OTVORŮ

Na dílech modelu, předem zhotovíme i všechny pravoúhlé a kulaté otvory (pro okýnka, dveře, osy kol a táhel, různé průhledy, otvory poklopů apod.), protože pokud např. díl vystřihneme a vytvoříme otvor blízko okraje, nebo ohybu, velice těžko se nám následné ohyby podaří bez problémů či deformace dílu. Totéž platí u slepených dílů, kdy otvor vytvoříme jen za cenu poničení dílu. Proto všechny tyto otvory vytvoříme včas a nejlépe na celém archu jako u rýhování!! Pozor lze narazit na stavebnice, kde se doporučuje vytvořit určité otvory až po slepení dílu, ale myslím, že i zkušený modelář raději vytvoří otvory předem a nebude riskovat zničení již hotového dílu. Zhotovování otvorů ať už pravoúhlých, či kulatých, si můžeme usnadnit různými nástroji a pomůckami, které můžete vidět na obr.č.31.

Pravoúhlé otvory (asi do 10mm) můžeme vytvořit např. tak, že si vyrobíme sekáčky různých šířek - např. od 0,5mm až po 10mm s odstupem po 0,5-1mm třeba ze špic motocyklových kol (nebo jiných odolných materiálů). Nakrátíme je rozbroušením na délku např. asi 6-8 cm, jeden konec rozklepeme a zhutníme kladívkem na kovadlince do tvaru šroubováčku a pak vybrousíme na jemné brusce jejich přesný tvar, šířku a řeznou plochu. Vhodné je, upevnit je do násadky (rukojeť malého šroubováčku či pilníčku) tak, abychom je mohli v násadce vyměňovat. Potom sekáček stačí přiložit na příslušný díl, zatlačit prsty, nebo klepnout malým kladívkem (podle síly papíru) a zhotovit potřebné otvory. Můžeme vytvořit i sekáčky s plochým ostřím a přímo vysekávat (díl položíme na kousek kartonu) obdélníčky o velikosti např. 0,5mm x 4mm apod. Lze použít i malá či větší půlkulatá dlátka na dřevo nebo linoryt, pak máme možnost vytvořit i obloučky. Větší otvory vyřezáváme modelářským nožíkem, nejprve můžeme rohy otvorů propíchnout jehlou - čímž omezíme délku řezu a rohy budou čistější. Všechny rovné linie řezu bychom měli dělat podle pravítka. Sekáčky ze špic vidíte na obr.č.32, 33.

Kulaté otvory menších průměrů lze zhotovovat také za pomocí různých pomůcek, např. zakoupenými průbojníky na kůži, které se prodávají v sadách, kde máme několik průměrů děr od 2 do 10mm. Možná pro někoho perfektní nástroe, ale.... Tyto průbojníky spíše nedoporučuji - mají příliš široké ostří a hlavně velice tupý úhel tohoto ostří, které se opravdu hodí spíše na kůži, protože při práci je potřeba vyvinout větší síla, což ne vždy vydrží podložka. A také okraj otvoru je na rubové straně po vyražení otvoru poměrně hodně vytlačený a je nutno jej srovnat zabroušením smirkem, nebo vtlačením okraje zpět. Dají se použít snad jen menší průměry cca 2-3mm. Větší průměry těchto průbojníků na kůži naprosto nedopopručuji, protože kulaté otvory je třeba vytvořit čisté, bez otřepů, vytlačenin a podobných kazů s použitím nástrojů s ostrými ůhly ostří a ostřím s tenkými stěnami.
Ale i zde je možnost využít jiných zdrojů. Například kovové náplně z propisovaček. Lehce zabrousíme jeden konec z vnějšku jehlovým pilníčkem pak vnějšek i vnitřek ostří vyhladíme jemným vodním smirkem - pozor zaostření nesmí být dlouhé a v ostrém úhlu, protože okraje stěn trubičky by byly příliš ztenčeny a při práci by se deformovaly. Na vyklepnutí otvoru použijeme třeba malé dětské kladívko a díl vždy položíme např. na obrácený kousek linolea, nebo kousek kartonu. Pokud se nám používáním kladívka konce příliš roztřepí a rozklepou, není nic snazšího než je odbrousit, zpilovat nebo odříznout. Stejně tak můžeme kdykoliv přebrousit pracovní ostří. Další možností je využití vysunovacích antének z tranzistorových rádií či jiných zařízení. Zde najdeme hned několik průměrů za sebou. Anténku rozděláme tak, že odřízneme, nebo odletujeme spodní část a vytlačíme trubičky směrem dolů i s těsnícími plíšky a následně očistíme od mastnoty. Zmíněným způsobem do tupého úhlu obrousíme jeden konec a můžeme pracovat - navíc tyto trubičky můžeme používat jako pomůcku ke stáčení různých průměrů válcových tvarů. Pro „mini" otvory je možnost využít ubroušených injekčních jehel, či špiček do mikrotužek (tu použijeme i se šroubovací částí). Otvory zhotovené všemi těmito pomůckami jsou přesné a bez otřepů. Vždy použijeme vytínač ostrý s průměrem co nejbližším předtištěnému otvoru. Po vyseknutí papíru hned vyšťárneme papír jehlou - hlavně u tenkých trubiček aby se neucpaly!! Na obrázcích č.34, 35, 36, 37 vidíte možnosti kulatých vytínačů.

Tyto improvizované pomůcky lze použít i na karton do síly asi 0,8mm, ale používáme je s tím, že nejsou z kvalitního materiálu a tedy opatrně, ostatně na papír není nutno vyvíjet sílu jako při sekání betonu!!

Když potřebujeme, aby se díly v otvorech pro osy pohybovaly ztuha, zhotovíme otvory o něco menší než průměr os, které použijeme (např. ramena stavebních  strojů apod.). Pokud si nejsme jisti, že se nám podaří např. u lokomotivy osadit osy s koly tak, aby všechna kola ležela na podložce, zhotovíme všechny otvory asi o čtvrtinu průměru osy větší, čímž dosáhneme toho, že se vůlí v otvorech osy vyrovnají a všechna kola se usadí na podložce. Pak je teprve opatrně pomocí špejle s lepidlem přilepíme na pevno (musí stát na rovné, přiměřeně velké podložce), nebo osy necháme volné.

Žádné kulaté otvory neděláme pomocí špičaté špejle, protože na jedné straně vždy zůstane velký otřep, který nám následně brání v kvalitním sesazení dalších dílů a je neestetický. Dobré je, pokud to místo dovolí, otvory pro osy podlepit přiměřeně velkým kolečkem kartónku do síly 1mm a otvor zhotovit zároveň i v tomto kartonu. Osa bude mít pevnější vedení a otvor se nebude tolik deformovat.

Rovněž všechny otvory držáků zrcátek, různých zábradlíček a úchytů, antének apod. zhotovíme předem alespoň propíchnutím jehlou (díl máme při tom položen např. na kousku polystyrenu), protože na slepených částech se otvory propíchnout sice dají, ale vždy více či méně poničíme okolí tohoto vpichu. Tyto otvory jsou většinou malinké a není vhodné je dělat nepřiměřeně velké, aby v nich potřebné díly nebyly volné, což znesnadňuje lepení.

Pro zhotovování otvorů větších průměrů (12-150mm) si můžeme koupit výrobek přímo určený k tomuto účelu. Pracuje na principu kružítka s nožíkem. Tento je ale podle zkušenosti vhodný pro zhotovení otvorů, či mezikruží hlavně do kartónku do síly od 0,5-0,8mm. a vyžaduje velkou zkušenost a rovné a pravidelné vedení ruky!! Možná alternativa je upevnit celý nástroj do el. vrtačky ve stojanu - pokud nám to dovolí délka ramene tohoto stojanu. Toto je vhodné hlavně u silnějších kartonů. Pozor ale, u silnějšího kartonu tento přípravek vytrhává patou (zadní stranou) nože papír, protože šířka čepele dře o hranu průměru otvoru. Čím je otvor menší, tím větší je poškození. Proto nůž pro uspokojivou práci upravime zabroušením zadní části a zhotovíme jej mnohem užší - asi na šířku 2mm! I tak se řez musí provádět z obou stran kartonu! Řezací kružítko vidíte na obr. č.38.

08.) Střih a a řez dílů

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one