PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

RÝHOVÁNÍ DÍLŮ

Rýhujeme proto, aby linie ohybu dílů byly co nejpřesnější pro další stavbu a pokud možno esteticky ostré a nedeformované!! Pokud se setkáte s termínem „rylování", tak vězte, že toto je odborný název pro rýhování, používaný např. v knihařství. Doporučuji provést rýhování před vystřižením na celém odděleném dílu, protože po vystřižení dílu je při rýhování nebezpečí utržení chlopně, nebo přetržení dílu. Rýhujeme na vhodné podložce - např. tvrzený, ne úplně hladký polystyren, obrácené linoleum, tvrdé dřevo, ale snad nejlepší jsou speciální modelářské podložky obr.č.17, které dostaneme koupit i v sadách s duralovým pravítkem a skalpelem s vyměnitelnými čepeli. S těmito podložkami se velice dobře pracuje protože, pokud máme i kovové pravítko s upravenou spodní, protiskluzovou plochou, papír nám neujíždí, ani při rýhování, ani při řezání. A docílíme tedy velice přesné práce. Hodně hladký povrch podložky není vhodný, protože na něm papír při rýhování (ale i řezání) ujíždí. Vzhledem k tomu, že tuto podložku většinou používáme i k  řezání dílů nožíky, neměla by rozhodně být z  např. z umakartu, nebo podobných tvrdých materiálů.

Pozor na rýhování ohybů z líce (tj. ze strany tisku) a rubu (opačná strana tisku)!  U stavebnic české produkce jsou značeny odlišně a autor na způsob značení včas upozorňuje v návodu (např. čárkovaná čára nebo černý trojúhelník - rýhujeme z líce a ohýbáme směrem od sebe, čerchovaná čára nebo bílý trojúhelník - rýhujeme z rubu a ohýbáme směrem k sobě). Bohužel u stavebnic z ciziny jsou v drtivé většině tyto ohyby značeny stejně tj. čárkovanou, nebo plnou čárou. Je proto nutné o to více dávat pozor na každý díl a zvláště zde platí - velice dobře prostudovat návod, fotografie, a návodné kresby!!

Rýhovat můžeme např. i čistou vypsanou propisovačkou s tenkým hrotem. Tento způsob je vhodný pro začátečníky na technicky nenáročné modely, kdy nebude vadit silnější ohybová linie. Jiný rýhovací nástroj si můžeme vyrobit např. z kousku nějaké ploché pružiny, vybrousit tvar kopí na brusce.  Ostří nebrousíme na ostro, ale tak aby bylo tupé, ale tenké. Pak čepel zalepíme např. vteř. lepidlem do násadky (dřevo, stará propisovačka apod.) K rýhování běžně silného papíru (ABC a většina českých stavebnic) můžeme použit i obyčejnou, středně velkou jehlu na šití. Zkrátíme ji odlomením a vlepime vt. lepidlem do nějaké násadky - dřevo, plast apod. aby se dobře držela a vedla. Z násadky by měla vyčnívat jen asi 8-10mm aby se neohýbala. Násadka by měla být na konci s jehlou zúžena (zúžení u dřeva či plastu docílíme obyčejným strouhátkem na tužky), aby se jehla mohla držet asi ve 30-40 stupňovém úhlu vůči papíru a podložce!! Při větším, tupém úhlu, špička papír trhá - nejlépe je úhel i sílu tlaku vyzkoušet předem. Tento způsob je celkem výhodný a při vyzkoušení tlaku a úhlu vedení, je ohyb čistý a tenký. Ale pozor na naťuknutou, ohnutou špičku, v tom případě nám rovněž papír trhá. Sílu tlaku vyzkoušíme i u jiných rýhovacích nástrojů, abychom věděli, jakým tlakem můžeme rýhovat, nebo nařezávat bez poškození a prořezání papíru obr.č.18.

Zkušenější modeláři ohyby nařezávají nožíky s vyměnitelnými čepeli obr.č.19. Pokud se nám zlomí špička, nebo se ostří otupí, nemusíme je hned vyhodit, ale shora čelo odlomené špičky zabrousíme na smirkovém papíru zešikma až k ostří a můžeme ho znovu použít. Otupené ostří lze přebrousit na vodním jemném smirku, který položíme na rovnou tvrdou podložku (např. tvrdé dřevo).

K  vedení rýhovacích nástrojů používáme pravítko z tvrdého plastu, oceli, nebo např. z duralu s protiskluzovou úpravou, z výše uvedených sad. Rýhování oblouků provádíme od ruky nebo větší oblouky pomocí klasického křivítka (koupíme ho v papírnictví). Veškeré rýhování je nutné provádět přesně na určených čarách a liniích!! To znamená středem čáry nebo tak, aby dělící, černá čára ohybem zmizela. Jestliže rýhujeme nepřesně, vystavujeme se nebezpečí špatného sesazení dílů a tím komplikacím při stavbě nabytím nebo úbytkem rozměrů lepených celků! Dále si při rýhování či nařezávání dáváme pozor na to, zda nebude vadit řez, nebo rýha ze strany tisku tzn. hlavně při ohybech karoserií, skleněných výplní, zdí, atd. V tom případě konce linií (čar) ohybu propíchneme zmíněnou jehlou, díl obrátíme a rýhování provedeme z opačné strany dílu spojením těchto vpichů rýhovacím nástrojem. Následně pomocí podloženého pravítka, nebo od ruky provedeme lehčí ohyb, tím nebude rýha ani řez vidět z líce tisku.

06.) Lepení na tupo

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one